Zaznacz stronę

Warto podkreślić, że ludzkie ciało składa się z ponad 650 różnych mięśni, a każda grupa mięśniowa może powodować zupełnie inny ból. Skąd bierze się ból mięśniowo-szkieletowy, jak objawia się w poszczególnych częściach ciała i jak leczyć ból mięśni?

Bóle mięśni – przyczyny

Ból mięśni jest stosunkowo częstym objawem, który może wystąpić u osób w każdym wieku, od osób cierpiących na różne choroby po osoby całkowicie zdrowe. Poprzez ten charakterystyczny objaw organizm sygnalizuje nam, że dzieje się coś niepokojącego, choć niekoniecznie niebezpiecznego. Z uwagi na to, że ból mięśni zazwyczaj może wiązać się z wieloma chorobami, m.in. z tymi związanymi z układem kostno-stawowym i nerwowym, jest uważany za objaw niespecyficzny, a jego etiologia jest często trudna do jednoznacznego ustalenia.

Do najczęstszych przyczyn bólu mięśni należy zaliczyć:

  • przeciążenie mięśni, czyli ból powysiłkowy,
  • infekcje wirusowe,
  • infekcje bakteryjne,
  • urazy mechaniczne,
  • niedoczynność lub nadczynność tarczycy, 
  • borelioza,
  • zespół przewlekłego zmęczenia,
  • schorzenia reumatyczne.

Co oznacza ból mięśni po treningu?

Każda osoba prowadząca aktywny tryb życia wie, jak silna może wystąpić bolesność mięśni po wysiłku fizycznym i jak trudne może być wykonywanie codziennych czynności. Ból powstaje na skutek bolesności mięśni spowodowanej niedoborem tlenu w mięśniach w stosunku do zapotrzebowania mięśni pracujących podczas wysiłku fizycznego. To inicjuje proces fermentacji kwasu mlekowego, który powoduje gromadzenie się kwasu mlekowego we włóknach mięśniowych. Bóle mięśniowe i stawowe pojawiające się po intensywnym wysiłku fizycznym najczęściej objawiają się w postaci bólu mięśni brzucha, mięśni łydek, mięśni ud oraz mięśni ramion.

Ból mięśni – leczenie

Podczas leczenia bólu mięśni najważniejszym priorytetem jest zidentyfikowanie przyczyny problemu. Tylko w ten sposób można złagodzić ból, a w niektórych przypadkach całkowicie go wyeliminować. Kiedy już wiesz, co spowodowało ból mięśni lub stawów, możesz zastosować jedną z kilku sprawdzonych metod, które mogą być mniej lub bardziej pomocne.

Powszechną metodą leczenia bólu mięśni spowodowanego urazem mechanicznym są zimne lub gorące okłady, które mogą tymczasowo złagodzić ból. Pomocne mogą być leki z tzw. grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), które są dostępne w postaci doustnej lub miejscowej (takiej jak maści, żele i plastry) i są bardzo skuteczne w łagodzeniu bólu mięśni. Preparaty te mogą zawierać substancje takie jak ibuprofen, diklofenak i kwas acetylosalicylowy.

Co na bolące mięśnie? Domowe sposoby na bóle

Lód i ciepło: Na początku  zastosuj zimny kompres. Może to pomóc w zmniejszeniu obrzęku i zapalenia. Po 48 godzinach od urazu możesz przechodzić do stosowania ciepłego kompresu lub kąpieli w ciepłej wodzie. Ciepło pomaga rozluźnić spięte mięśnie.

Masaż: Delikatny masaż może pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni. Użyj oleju lub balsamu do masażu.

Rozciąganie: Wykonywanie łagodnych ćwiczeń rozciągających może pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni. Pamiętaj jednak, aby nie przeciążać uszkodzonego obszaru.

Odpowiednia dieta: Dieta bogata w składniki odżywcze, zwłaszcza magnez i potas, może wspomagać zdrowie mięśni.

Ziołowe środki przeciwbólowe: Niektóre zioła, takie jak arnika, mają właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Preparaty z arniki mogą być stosowane miejscowo i z pewnością uśmierzą ból.

Odpoczynek: Daj swoim mięśniom czas na regenerację poprzez odpoczynek. Unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego, który może zwiększyć ból.

Ból mięśni – siedzący tryb życia

Osoby pracujące w pozycji siedzącej są bardziej podatne na bóle mięśni w różnych częściach ciała. Według statystyk aż 80% pracowników biurowych skarży się na bóle pleców w dolnej części kręgosłupa, które są spowodowane wzmożonym napięciem powięziowym. Chociaż ból najczęściej pojawia się w okolicy pleców, coraz większa liczba pracowników biurowych boryka się również z takimi problemami, jak: ból mięśni szyi, ból mięśni karku oraz barków, ból mięśni rąk.

Bolącym mięśniom można w większości przypadków zapobiec, przestrzegając kilku ważnych zasad. Kluczowa jest tutaj regularna aktywność fizyczna, taka jak pływanie, piesze wędrówki, jazda na rowerze, która zmniejsza obciążenie mięśni i stawów pleców. Ważne jest również przestrzeganie zbilansowanej diety, która dostarcza organizmowi potrzebnych witamin i minerałów. Ponadto, aby cieszyć się dobrym zdrowiem, należy zawsze dbać o nawodnienie organizmu i unikać sytuacji stresowych, które mogą powodować reakcje bólowe w różnych częściach ciała.

Polecamy także: