Zaznacz stronę

Ból pleców to jeden z najczęstszych powodów sięgania po leki przeciwbólowe. Kręgosłup jest w stanie skutecznie uprzykrzyć nam życie. W szczególności odcinek lędźwiowy kręgosłupa potrafi generować dość intensywne dolegliwości bólowe. Jeśli dokucza Ci ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, odczuwasz przeciążenie, nie możesz się schylać, przeczytaj poniższy artykuł. Postaramy się doradzić Ci, jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego. 

Ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, to ten rodzaj bólu, który potrafi być na tyle intensywny, że nawet najoporniejsi zaczynają szukać pomocy fizjoterapeuty lub planują skonsultować się z lekarzem i nawet nie próbują łagodzić tego stanu przez domowe sposoby na ból kręgosłupa. Ponieważ ból odcinka lędźwiowego może mieć różne przyczyny, warto przed podjęciem decyzji „Jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego” wykonać rzetelną diagnostykę, która jednoznacznie określi, co jest powodem bólu. 

Dolegliwości kręgosłupa lędźwiowego – przyczyny bólu w obrębie dolnej części pleców. 

Odpowiedź na pytanie „Jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego” zależna jest od źródła bólu. W przypadku bólu pleców najczęściej przyczyną jest kombinacja wielu powodów. Najogólniej przyjąć można, że ból lędźwiowy powoduje zestaw będący przyczyną wielu dolegliwości: stres, niezdrowa dieta, brak snu, minimalna aktywność fizyczna, brak prawidłowej postawy w spoczynku i w ruchu, dźwiganie ciężkich przedmiotów. Dotyczy to praktycznie wszystkich i odpowiada za większość naszych dolegliwości bólowych kręgosłupa.

Częstą przyczyną jest też uszkodzenie krążka międzykręgowego. Powodują go przeciążenia, na które narażamy nasz kręgosłup każdego dnia. 

Powodować ból może również dyskopatia – rodzaj przepukliny powodującej ból promieniujący przez pośladek aż do kończyn dolnych. Jest ona również odpowiedzialna za bolesne schorzenie jakim jest rwa kulszowa. Objawia się ona m.in bólem pleców w odcinku lędźwiowym.

Jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego? Skuteczne sposoby i najpopularniejsze metody

Skutecznymi sposobami na ból krzyża są popularne, choć nie dające błyskawicznych efektów domowe metody, wśród których nie ma ani farmakologii, ani inwazyjnych metod zabiegowych. Należą do nich:

  • odciążenie pleców i rozluźnienie napięcia mięśniowego
  • ciepłe kąpiele i okłady rozluźniające napięcie mięśni
  • masaże kręgosłupa i inne elementy terapii manualnej 
  • odpowiednio dopasowany materac, poduszka ortopedyczna i pozycja snu
  • łagodne ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie
  • praca nad postawą ciała

To wszystko pomaga na ból, choć nie redukuje przyczyn bólu kręgosłupa, dlatego jeśli ból zaczyna się nasilać, utrudniając nam codzienne funkcjonowanie, sięgnąć zmuszeni jesteśmy po bardziej zaawansowane sposoby łagodzenia bólu.  

Najszybciej działające sposoby na silny ból kręgosłupa lędźwiowego. 

Kiedy w grę wchodzi ostry ból kręgosłupa lędźwiowego zmuszeni jesteśmy do posiłkowania się farmakologią. Ból lędźwi najczęściej zwalczany jest środkami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi. W przypadku nasilenia bólu stosuje się środki typu forte w formie tabletek lub maści. Pamiętać jednak należy, że leki przeciwzapalne stosowane w nadmiarze mają swoje skutki uboczne, powodujące zaburzenia ze strony układu nerwowego, należy więc sięgać po nie, jeśli faktycznie mamy do czynienia ze stanem zapalnym, a nie w przypadku wystąpienia bólu krótkotrwałego. 

Oprócz leków w przypadku przewlekłego bólu sprawdzić się może takie zaawansowane wsparcie jak orteza kręgosłupa, pamiętać jednak należy, że nie jest ona docelowym rozwiązaniem, noszona non – stop może osłabiać mięśnie w dole pleców. 

Jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego za pomocą ćwiczeń? 

Wykonywanie odpowiednich ćwiczeń również pomaga na ból kręgosłupa. Do najskuteczniej zwalczających ból lędźwiowy kręgosłupa należą:

  • odrywanie odcinka lędźwiowego od podłoża w trakcie leżenia na macie na plecach z ugiętymi kolanami i rękoma wzdłuż tułowia
  • zaciskanie mięśni pośladkowych z jednoczesnym lekkim unoszeniem bioder w pozycji leżącej jak wyżej
  • przyciąganie naprzemienne zgiętej w kolanie nogi do klatki piersiowej w pozycji leżącej na plecach ( druga noga pozostaje wyprostowana). 

Te proste ćwiczenia na kręgosłup z powodzeniem każdy wykonywać może w domu, redukując skutecznie ból krzyża. Ćwiczenia na ból kręgosłupa znajdziesz w wielu publikacjach, poradnikach a także na kanałach z tego typu materiałami w Internecie. 

Leczenie operacyjne w leczeniu bólu kręgosłupa lędźwiowego.

Kiedy objawy bólu kręgosłupa nie ustępują pomimo zastosowania domowych sposobów, ćwiczeń wzmacniających mięśnie kręgosłupa, a nawet leków ostatecznym rozwiązaniem pozostają zabiegi operacyjne. Ból kręgosłupa lędźwiowego przy schylaniu z pewnością jest wskazaniem do konsultacji lekarskiej, ale jeśli udasz się do lekarza z pytaniem „Jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego?”, zabiegi nie będą zapewne jego pierwszą decyzją. Ingerencje chirurgiczne w obrębie kręgosłupa niosą ze sobą ryzyko, dlatego sięga się po nie w ostateczności. Warto decydować się na te jak najmniej inwazyjne, jak na przykład operacje endoskopowe. 

Ból lędźwiowego odcinka kręgosłupa to wyjątkowo nieprzyjemne uczucie, któremu warto zapobiegać jak najwcześniej. Życzymy, abyś nie musiał korzystać z naszych porad „Jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego”. Warto abyś w tym celu zadbał o mięśnie pleców już teraz. Kiedy będą w odpowiednim stanie, ochronią Cię przed przyszłymi bólami w tej części kręgosłupa. 

Polecamy także: