Krioterapia na co pomaga i kiedy jest stosowana? To pytanie zadaje sobie wielu pacjentów stykających się pierwszy raz z tą nowoczesną i coraz popularniejszą techniką leczniczą. Warto poznać szczegóły dotyczące krioterapii i dowiedzieć się, jakie są korzyści z jej stosowania i w przypadku jakich schorzeń można je wykorzystać. Sprawdź już teraz!
Krioterapia to stosunkowo nowa metoda leczenia, która podczas zabiegu wykorzystuje niską temperaturę. Dzięki licznym badaniom wiemy, że leczenie zimnem to zabieg, który przynosi naprawdę genialne rezultaty i polecany jest przez specjalistów coraz większemu gronu pacjentów. Krioterapia – efekty, działanie, przeciwwskazania i przygotowanie do zabiegu. Tego wszystkiego można dowiedzieć się z poniższych informacji.
Co to jest krioterapia i na czym polega?
Zanim przejdzie się do omawiania, jaki korzystny wpływ ma krioterapia miejscowa na ludzki organizm, warto najpierw zastanowić się, na czym ten zabieg tak właściwie polega i kiedy powinno się go wykonywać. Jak przebiega i czym jest ta metoda leczenia?
Krioterapia jest zabiegiem, podczas którego tkanki ciała poddawane są działaniu bardzo niskiej temperaturze. Powszechnie stosowana jest krioterapia miejscowa, gdy zimno oddziałuje na konkretne miejsce ciała, lub krioterapia całościowa, która obejmuje całe ciało.
Na czym polega krioterapia? Terapia zimnem powoduje skurcz mięśni i naczyń krwionośnych, co doprowadza do spowolnienia metabolizmu i przepływu krwi. Podczas drugiej fazy zabiegu sytuacja się odwraca, czyli następuje rozszerzenie naczyń krwionośnych i znaczne zwiększenie przepływu krwi. Do takiego zabiegu wykorzystywana może być specjalna kriokomora lub ciekły azot i dwutlenek węgla.
Krioterapia na co pomaga chorym?
Skoro wiemy już, jak działa krioterapia, warto się teraz dowiedzieć, kiedy jest ona wskazana i na co może pomóc. Nie ma znaczenia, czy będzie to krioterapia ogólna, czy zabieg krioterapii miejscowej, zawsze leczenie zimnem może przynieść wiele ciekawych korzyści dla całego organizmu, a jednocześnie nie towarzyszą mu żadne szczególnie istotne skutki uboczne. Nic więc dziwnego, że krioterapia cieszy się tak dużym powodzeniem.
Jakie jest najczęstsze zastosowanie krioterapii? Działanie zimna daje rewelacyjne efekty, gdy u pacjenta występuje:
- stan zapalny tkanek miękkich,
- zapalenie stawów,
- uraz ścięgien, mięśni i stawów,
- reumatoidalne zapalenie stawów.
Oprócz tego krioterapia łagodzi dolegliwości bólowe i jest stosowana po licznych zabiegach operacyjnych, a nawet zwiększa wydolność układu sercowo-naczyniowego. Niejeden pacjent przyznaje, że krioterapia to zabieg, który poprawia nastrój i relaksuje.
Krioterapia – przeciwwskazania i wskazania
Jak już wcześniej zostało to wyjaśnione, krioterapia polega na oddziaływaniu zimnem i przebiega w dwóch fazach. Nie da się jednak ukryć, że zabieg krioterapii powinien być wykonywany jedynie u tych osób, u których nie wystąpią żadne przeciwskazania. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do tego zabiegu?
Najważniejsze przeciwwskazania do krioterapii to przede wszystkim:
- odmrożenia,
- obecność zmian skórnych,
- choroba nowotworowa,
- zaburzenia krążenia,
- zaburzenia rytmu serca.
Jeśli chodzi o wskazania, to zwykle terapeuta zaleca krioterapię, gdy występuje m.in. napięcie mięśni, różnego rodzaju obrzęki, a także potrzebny jest skuteczny środek przeciwzapalny i przeciwbólowy.
Na czym polega zabieg krioterapii?
Dowiedzieliśmy się już, na co pomaga krioterapia i kiedy metoda leczenia zimnem jest wskazana i odradzana. Warto się teraz dowiedzieć, jak wygląda tego rodzaju leczenie schorzeń, jaki jest czas trwania zabiegu i jak ogólnie przebiega rehabilitacja pod wpływem zimna.
W przypadku krioterapii całościowej konieczne jest wejście do specjalnej komory, w której temperatura wynosi nawet -160. Czas trwania takiego zabiegu to zwykle od 1 do 3 minut. Po wyjściu z komory przeprowadzana jest rehabilitacja ruchowa.
Zabieg krioterapii miejscowej wymaga odsłonięcia bolącego miejsca ciała i skierowania na niego dyszę z zimnym powietrzem. Stosowanie tego rodzaju nawiewu na określoną część ciała trwa około 3-5 min.
Krioterapia ogólnoustrojowa — jak przygotować się do zabiegu?
Wiele osób zastanawia się, czy do zabiegu w komorze kriogenicznej lub w przypadku krioterapii miejscowej, trzeba się jakość szczególnie przygotować. Tak naprawdę nie ma się czego obawiać i jakoś szczególnie przygotowywać, ponieważ zabieg jest wykonywany w specjalistycznych placówkach medycznych, w których lekarze udzielą wszystkich potrzebnych informacji.