Zaznacz stronę

Terapia manualna – tym jest właśnie chiropraktyka. Co to jest dokładnie? Jakie możliwości jest w stanie zaoferować ta medycyna, której korzenie sięgają aż do czasów odległej starożytności?

Specjalista od kręgarstwa jest w stanie powiedzieć, jakich dokładnie kwestii tyczy się chiropraktyka. Co to za metoda leczenia, która zgodnie z definicją, ma być pomocna w wielu schorzeniach? „Chiropraktyka” wywodzi się z języka greckiego. Przedrostek chiro oznacza rękę. Practicos oznacza czynione. Warto przyjrzeć się tej możliwości, która jest w stanie zlikwidować podobno zwyrodnienia kręgosłupa.

Czy chiropraktyka jest bezpieczna?

Chyba można powiedzieć, że tak, skoro wśród osób praktykujących te metody, znalazł się Sam Hipokrates. Chociaż ten wielki uczony nie miał jeszcze świadomości tego, że takie manipulacje kręgosłupem, zyskają taką właśnie nazwę. To właśnie sam Hipokrates, który był uważany za ojca greckiej medycyny, po raz pierwszy pozwolił sobie na to, aby opisać stosowane przez niego metody. W ten sposób można dowiedzieć się, że chiropraktyka to metoda znana od tysięcy lat. Jednak należy zaznaczyć, że oficjalnie chiropraktyka jest dziedziną medycyny uznawaną dopiero od XIX wieku. Możliwe jest to dzięki Davidowi Danielowi Palmerowi. Powstała dzięki niemu pierwsza Szkoła Chiropratyki Palmera. Po tym, jak manipulując kręgami, wyleczył głuchotę, jego sława zaczęła rosnąć. 

Chiropraktyka – co to za terapia? Co oferuje fizjoterapeuta?

Chiropraktyka opiera się na tym, że zdrowie człowieka uzależnione jest od swobodnego przepływu impulsów przez układ nerwowy. Jeżeli dojdzie w organizmie do przemieszczenia się kręgów, może dojść do pojawienia się bólu, który będzie koncentrować się w różnych częściach ciała. W głównej mierze mowa o dolegliwościach, które pojawiają się w obrębie kręgosłupa. Chiropraktyka dotyczy jednak całego układu mięśniowo-szkieletowego. Pacjent, który wie, że ma do czynienia z dyskopatią lub rwą kulszową, mogą uzyskać wsparcie, dzięki czemu o chronicznym bólu kręgosłupa w końcu będzie można zapomnieć. Przydatne zabiegi chiropraktyki, które będą regularnie powtarzane, są w stanie przynieść ogromną ulgę nawet w przypadku nawracających migren.

Chiropraktyka – wskazania i przeciwwskazania

Wskazaniami do wykonania są w głównej mierze przeciążenia całego organizmu. W głównej mierze mowa tutaj o: bólach pleców, bólach głowy, bólach szyi i samego karku, zmiany zwyrodnieniowe w stawach kończyn, zwyrodnienia kręgosłupa, rwa kulszowa. 

Chiropraktyka – przeciwwskazania odnoszą się w głównej mierze do osób, które w przeszłości miały operowany kręgosłup. Dużo mówi się także o tym, aby pod uwagę wziąć wiek pacjentów. Należy skonsultować z lekarzem takie zabiegi, jeżeli mają nim zostać poddane osoby starsze, po sześćdziesiątym roku życia. Tyczy się to także dzieci poniżej siódmego roku życia. Sam terapeuta powinien wysłać w pierwszej kolejności na konsultację medyczną pacjentów z nowotworami lub mającymi stany zapalne. Tak, aby móc wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do wykonania.

Chiropraktyka – co to? Jak zlikwidować ból kręgosłupa?

Wciąż powracająca dolegliwość w poszczególnych odcinkach pleców, to nieprawidłowość, która powinna wzbudzić niepokój u pacjentów. Zabiegi chiropraktyki są w stanie pomóc w tej kwestii.

Aczkolwiek, należy wykazać się ostrożnością. Jest to dobra i polecana rehabilitacja. Jednak nieprawidłowo wykonana, może doprowadzić do utraty sprawności. W końcu chiropraktyk będzie manewrował przy kręgosłupie! Sprawa jest poważna. To dlatego w pierwszej kolejności, bez względu na posiadane schorzenie kręgosłupa lub inne, należy skonsultować się z lekarzem. Fakt, tego rodzaju specyficzny masaż nie jest refundowany. Trzeba za niego płacić z własnej kieszeni. Jednak to specjalista będzie w stanie potwierdzić/wykluczyć pomoc zabiegów. Może będzie on w stanie także wskazać taką osobę, która jest w stanie zapewnić kompleksowe usługi chiropraktyczne. Lepiej skorzystać z polecenia, aby mieć pewność, że własne ciało oddaje się w ręce dobrych osób.

Osoba, która chce wykonywać określone manipulacje, musi zdobyć licencję chiropraktyka. Tylko z usług takich osób można korzystać, aby pozbyć się bólu kręgosłupa i nie tylko. Chiropraktyka jest metodą terapii manualnej ciesząca się dużą popularnością. Wielu pacjentów przyznaje, że to właśnie dzięki temu zmienił się ich styl życia. Wiele dolegliwości odeszło w zapomnienie, a oni w końcu mogą cieszyć się radością i pełnią życia.

Polecamy także: