Tarczyca to mały i bardzo ważny gruczoł, który ma bardzo duże znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu. Hormony, które są przez niego wydzielane regulują pracę wielu komórek organizmu. Można wyróżnić kilka chorób tarczycy, które wpływają negatywnie na jakość życia i mogą wiązać się z wieloma dolegliwościami. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat.
Spis treści:
Czym jest tarczyca? Jakie są jej objawy?
Tarczyca to bardzo mały, nieparzysty gruczoł dokrewny, który znajduje się pod krtanią, w przedniej części szyi. Jest ona zbudowana z płatów, które łączy specjalna, wąska cieśnia.
Waga tego gruczołu sięga około 30 gram. Jednak warto podkreślić, że wartość ta może się zwiększyć zależnie od stanu zdrowia danej osoby oraz cyklu.
Tarczyca wydziela dwa rodzaje hormonów: trójjodotyroniny oraz tyroksyny. Bardzo ważna jest także tyreotropina (TSH), która jest wydzielana przez przysadkę mózgową i stymuluje działanie tarczycy do produkcji hormonów.
Warto zaznaczyć, że jeśli tarczyca działa prawidłowo to stan ten określa się jako eutyreozę. Hormony, które są produkowane przez tarczycę wpływają na przebieg różnych procesów w organizmie człowieka. Tyroksyna bierze udział w procesach metabolicznych. Ponadto wpływa też na pracę gruczołów płciowych, a także układu krążenia. Hormon ten bierze też udział w przemianach trójjodotyroniny.
Poziom hormonów tarczycy
Regularne badania tarczycy to bardzo ważna kwestia. Dzięki temu można na wczesnym poziomie zdiagnozować różne stany chorobowe. Podstawową kwestią jest oznaczenie poziomu TSH. Jeżeli wyniki wykraczają poza ustaloną normę należy zdecydować się na dalszą diagnostykę.
Warto zaznaczyć, że poszczególne normy hormonów mogą się znaczenie od siebie różnić zależnie od tego jakie interpretacje obowiązują w danym laboratorium.
Jakie choroby tarczycy można wyróżnić – chora tarczyca? Kto wykonuje badania tarczycy?
- Jak wspomniano wcześniej prawidłowe funkcjonowanie tarczycy jest bardzo ważne dla zdrowia organizmu. Kiedy jakieś czynniki zakłócają jej pracę można mówić o różnych chorobach. Warto zaznaczyć, że wszelkimi dolegliwościami dotyczącymi tego gruczołu zajmuje się tyreolog.
Choroby dotyczące tarczycy można podzielić na kilka grup:
- związanych ze zbyt dużą lub za małą produkcją hormonów,
- mające związek z guzkami gruczołu,
- zapalenia tarczycy,
- dotyczące powiększenia tarczycy.
Niedoczynność tarczycy, objawy niedoczynności tarczycy.
Jest to schorzenie polegające na tym, że tarczyca wytwarza za mało hormonów. Do objawów niedoczynności należą przede wszystkim problemy ze snem. Chorzy szybciej się męczą i nie są w stanie podejmować żadnej aktywności fizycznej. Kolejnym problemem są bóle mięśni, stawów, suchość skóry oraz wypadanie włosów. Chorzy mogą także borykać się z problemami dotyczącymi zbyt dużej masy ciała. Kobiet mogą dotknąć zaburzenia cykle miesiączkowego.
Niedoczynność tarczycy najczęściej wiąże się z chorobą Hashimoto, która możne się skończyć nawet operacyjnym usunięciem gruczołu.
Nadczynność tarczycy
Nadczynność tarczycy to przeciwieństwo niedoczynności. Kiedy gruczoł wytwarza zbyt dużo hormonów można spotkać się z takimi objawami jak zbyt duża nerwowość, problemy z trawieniem, duszności, kołatanie serca, a także zbyt duża potliwość. Wśród innych objawów można też wyróżnić wrażliwość na ciepło, zmiany skórne oraz zła kondycja paznokci oraz włosów.
Przyczyną nadczynności są choroby Gravesa – Basedowa czy guzki na tarczycy.
Jak przebiega diagnostyka chorób tarczycy?
Ponieważ hormony wytwarzane przez tarczycę mają znaczący wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, diagnostyka ewentualnych zaburzeń ma bardzo duże znaczenie. W pierwszej kolejności przeprowadza się konieczne badania lekarskie, a także laboratoryjne i obrazowe. Do najważniejszych badań, które jednoznacznie wskazują na problemy z tarczycą należy TSH oraz FT4.
Jedną ze standardowych rozwiązań jest USG tarczycy. Dzięki temu badaniu można sprawdzić jaka jest wielkość gruczołu oraz jego stan.
Zależnie od wyników tych testów lekarz możne zlecić bardziej szczegółową diagnostykę. W zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby można stosować leczenie farmakologiczne lub nawet chirurgiczne.
Najpoważniejszych schorzeniem dotyczącym tarczycy jest nowotwór. Jeżeli w jego wyniku miało miejsce częściowe lub całościowe usunięcie gruczołu trzeba koniecznie pamiętać o jego regularnym monitorowaniu.
Warto zaznaczyć, że w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów dotyczących tarczycy warto od razu przeprowadzić wspomniane wcześniej testy. Ponadto taki test warto wykonywać regularnie, aby mieć pewność, że gruczoł działa w sposób prawidłowy.
Tarczyca to bardzo ważny gruczoł, który wytwarza hormony istotne dla funkcjonowania całego organizmu. Do najczęstszych schorzeń dotyczących tego gruczołu należy niedoczynności oraz nadczynności. Oba te stany można bardzo łatwo zdiagnozować. Wiążą się one z wieloma znaczącymi objawami. Aby dokładnie zdiagnozować chorobę tarczycy należy przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem, a także szereg najważniejszych badań laboratoryjnych oraz obrazowych. Leczenie możne się opierać o farmakologię lub interwencję chirurgiczną.
Polecamy także:
- Tarczyca: objawy niedoczynności i diagnostyka chorób
- Co wchodzi w skład podstawowych badań krwi? Diagnostyka i więcej
- Co na bolące mięśnie? Leki na ból mięśni i domowe sposoby
- Jak długo są ważne wyniki badań krwi? Sprawdź u lekarza
- Co oznacza badanie MCV? Wyniki i ich interpretacja

Ekspert w dziedzinie medycyny i autor bloga Medsukces.pl, gdzie dzieli się rzetelną wiedzą na temat zdrowia, nowoczesnych terapii i innowacji medycznych. Jego misją jest popularyzacja sprawdzonych informacji oraz edukacja zdrowotna oparta na faktach. Dzięki dogłębnej analizie badań naukowych i praktycznemu podejściu, Medsukces.pl stał się cennym źródłem wiedzy dla osób poszukujących wiarygodnych informacji o medycynie.