Zaznacz stronę

Zastanawiasz się nad tym, co na ból kolana? Znalezienie odpowiedzi na to pytanie nie jest łatwe i nie chodzi w tym momencie wyłącznie o specyfikę urazu. Niemniej trzeba zacząć od przyczyny – co się stało?

Jeśli chcesz wiedzieć, co na ból kolana, pora określić przyczynę problemu. To jest podstawa – coś, od czego należy zacząć wszelkie dywagacje. Warto też mieć świadomość tego, że staw kolanowy jest największym stawem. Oznacza to mniej więcej tyle, że ból w kolanie może pojawić się naprawdę często. Niektórzy kłopoty ze stawami mogą wiązać z wiekiem, ale to nie jest do końca dobre podejście. Owszem, problemy zwyrodnieniowe jak najbardziej się pojawiają. Niemniej bóle stawów pojawiają się często niezależnie od wieku, płci czy aktywności fizycznej.

Co na ból kolana? Szybkie działanie

Coś powoduje ból – jaka jest wtedy reakcja? Można przypuszczać, że pierwsze objawy często są lekceważone. Pewnie też pojawia się strach związany z tym, iż mogło stać się coś złego.

Trzeba jednak do wszystkiego podejść na spokojnie. Najprostszym sposobem określenia sytuacji jest wizyta u lekarza. To lekarz jest od tego, aby wyjaśnić, z czym wiąże się dany objaw. Warto również wiedzieć, że w przypadku wszelkich dolegliwości bólowych istotne znaczenie ma czas reakcji. Im szybciej wdroży się odpowiednie środki, tym szybciej będzie można osiągnąć satysfakcjonujące efekty. Istotne jest też to, że ból stawu kolanowego nie musi oznaczać poważnych kłopotów. Naturalnie zawsze jednak dobrze sprawdzić, co się wydarzyło – konieczna jest diagnostyka bólu.

Przyczyny bólu stawu kolanowego

Skoro wiadomo, że trzeba szybko zareagować, pora skoncentrować się na możliwych przyczynach bólu. Ból stawu kolanowego może być wynikiem następujących sytuacji:

 • przeciążenie,
 • chondromalacja rzepki,
 • uraz,
 • uraz łąkotki,
 • zapalenie ścięgien,
 • torbiel Bakera,
 • kolano biegacza,
 • kolano kinomana,
 • dna moczanowa,
 • nowotwór

Nie jest łatwo powiedzieć, co na ból kolana. Warto również wiedzieć, że walka z bólem kolana to zawsze złożona kwestia. Wystarczy pomyśleć sobie o bólu, który jest objawem tego, że doszło do przeciążenia. Przyczyną może okazać się otyłość, nadwaga, jak i nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Urazy łąkotek mogą stanowić wynik nagłej zmiany kierunku ruchu w kolanie (wielokrotnie problem sportowców), jak i efekt choroby zwyrodnieniowej stawów (tyczy się to osób starszych). Z kolei zapalenie ścięgien może dawać bardzo różne objawy – ból możliwy jest podczas chodzenia, klękania czy kucania. Kłopoty mogą pojawić się także przy pełnym wyproście stawu.

Przeciążenia, stany zapalne, obrzęki – wszelkie problemy z ruchomością wymagają skonsultowania się ze specjalistą.

Domowe sposoby na ból w kolanie

Leczenie bólu kolana może także oznaczać wykorzystanie domowych sposobów. Domowe sposoby na ból kolan pewnie mają swoich zwolenników i przeciwników, ale nie oznacza to tego, że mowa o czymś, z czego można swobodnie zrezygnować. Ktoś może teraz powiedzieć, że są różne dolegliwości, ale tak się składa, że domowe sposoby to prawdziwa paleta rozwiązań.

W leczeniu niezwykle istotne jest stosowanie okładów. Okład może zostać wykonany z:

 • lodu,
 • ciepłej wody,
 • octu,
 • kapusty,
 • sody oczyszczonej,
 • kurkumy,
 • żywokostu.

Ważne są też różnorakie ćwiczenia na bolące kolana. Naturalnie ćwiczenia muszą zostać wykonane w odpowiedni sposób. Tyczy się to także przeprowadzenia rozgrzewki. Do tego wszystkiego dochodzą też maści na ból – wyróżniamy maści przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.

Jak widać, ludzie mają prawo zastanawiać się nad tym, co na ból kolana. Możliwości jest sporo, ale rozwiązanie musi zostać dopasowane do okoliczności.

Odpoczynek kolana

Warto również uwzględnić, że przyczyny i leczenie to nie wszystko, na czym należy się koncentrować. Dobrze też wiedzieć, kiedy kolano odpoczywa. Dobranie właściwego sposobu leczenia jest kluczowe, ale jednocześnie nie może być tak, że pewne decyzje wpływają na pojawianie się nagłego bólu. Co więcej, kolana nie lubią, kiedy znajdują się w stałej pozycji. Dobrym pomysłem jest siedzenie na łóżku z wyprostowanymi nogami. Chodzi o maksymalne rozluźnienie kolana.

Zapalenie stawów czy zwyrodnienie? Diagnostyka bólu

W stawie kolanowym może dziać się wiele. Za bólem kolana mogą skrywać się różne problemy spowodowane różnymi sytuacjami. Bardzo ważna jest kontrola specjalisty – zdrowie mamy tylko jedno i tym samym po prostu musimy o nie dbać. Warto też pamiętać o domowych sposobach na ból kolana – niektórym z nich naprawdę warto zaufać.

Poza tym niezależnie od wszystkiego priorytetem powinien być czas – jeśli pojawił się niepokojący ból, potrzebna jest profesjonalna diagnoza. Niepokój jest zrozumiały, ale odwlekanie wizyty to zdecydowanie nie jest dobre rozwiązanie, choć może zdarzyć się tak, że kłopot nie jest poważny. Brak diagnostyki bólu to jednak ryzyko, w przypadku którego nie ma niczego do zyskania. Można tylko stracić.

Polecamy także: