Zaznacz stronę

Jak wygląda podstawowe badanie wzroku u okulisty?

Pomimo świadomości, że wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, jakie posiadamy, nierzadko mimo niepokojących objawów odkładamy badanie wzroku na później. Często robimy to ze strachu przed tym, jak wyobrażamy sobie przebieg badania. Czy jest się czego bać?

Zdecydowanie nie. Profesjonalne badanie wzroku może nam pomóc sprawdzić ostrość widzenia, umożliwić wczesne reagowanie na niepożądane zmiany, a nawet wykryć choroby, z których występowania nie zdawaliśmy sobie sprawy. Dzięki niemu mamy możliwość poprawy komfortu naszego życia, tak więc warto się na nie udać.

Kiedy zbadać wzrok?

W zależności od naszego wieku oraz stanu zdrowia, badania profilaktyczne należy wykonywać:

  • dla dzieci: między 2 a 3 rokiem życia, jeśli nie ma wcześniejszych wskazań. Później można zbadać wzrok dziecka raz na rok lub podczas bilansów.
  • dla dorosłych: raz na 2-3 lata, jeśli nie pojawiają się żadne problemy ze wzrokiem. Dla osób noszących okulary lub soczewki, takie badanie zalecane jest co najmniej raz w roku — dzięki temu można kontrolować postępowanie lub cofanie się wady i odpowiednio dobrać szkła. Inaczej ma się sprawa w przypadku osób z chorobami, takimi jak jaskra, dystrofia rogówki czy zaćma, gdyż muszą one przechodzić częstsze badania i być pod stałą kontrolą okulisty. Mogą one umówić się na bardziej profesjonalne badania, takie jak badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego czy badanie dna oka. Wzrok powinny również częściej kontrolować osoby z cukrzycą, gdyż w wyniku zmian cukrzycowych mogą pojawić się problemy z siatkówką oka.
  • dla osób po 40. roku życia: raz do roku. Jest to związane z zesztywnieniem soczewki i postępującym osłabieniem akomodacji oka, które nazywane są starczowzrocznością. Zmianom tym nie da się zapobiec, gdyż są związane z naturalnym zużyciem organizmu, stąd też warto wykonać badanie ostrości wzroku.

Jak wygląda badanie ostrości widzenia?

Warto zdawać sobie sprawę jak wygląda badanie okulistyczne, ponieważ z tą świadomością będziemy lepiej przygotowani, a dodatkowo nie będziemy odczuwać strachu przed okulistą. Pamiętajmy, że wynik badania może zapewnić nas o dobrym stanie narządu wzroku lub, w przypadku nieprawidłowości, dać możliwość do ich korekcji, a przez to poprawić jakość widzenia. Wobec tego, w efekcie wizyty możemy jedynie zyskać.

Podstawowe badania wzroku – wywiad lekarski

Badanie z reguły rozpoczyna kontrolny wywiad lekarski, podczas którego okulista zbiera informacje o naszym stanie zdrowia, niepokojących objawach, historii leczenia, noszonych soczewkach lub okularach, chorobach członków rodziny (niektóre schorzenia są genetyczne). Taki wywiad pozwala okuliście na dużo bardziej trafną diagnozę oraz dobór leczenia.

Badanie przedmiotowe

Lekarz okulista zajmuje się następnie oceną stanu powiek, oczodołów, powierzchni oka oraz wielkości i ruchomości gałek ocznych. Pozwala to wykryć m.in. zespół suchego oka przy zauważeniu zbyt małej ilości filmu łzowego.

Kolejnym etapem jest badanie ostrości widzenia, najczęściej przez komputerowe badanie wzroku (refraktometrię). Dzięki zastosowaniu technologii pacjent w krótkim czasie otrzymuje dokładną informację o wielkości wady. Należy mieć jednak na uwadze, że komputerowy sposób badania wzroku jest niepełny i jedynie pełne badanie da nam pełny obraz naszego stanu zdrowia.

Inną metodą są popularne tablice Snellena. Pacjent musi poprawnie odczytać znaki na tablicy z odpowiedniej odległości, a każde oko jest badane osobno.

Ta część badania pozwala zdiagnozować wady wzroku takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm.

Badanie pola widzenia i ciśnienia wewnątrzgałkowego

Po skontrolowaniu ostrości wzroku kolejnym etapem badania przedmiotowego jest badanie pola widzenia i widzenia barw.

Polega na tym, że pacjent każdym okiem z osobna obserwuje punkt świetlny i zgłasza, kiedy jest on dla niego widoczny. Wyniki pomiaru pozwalają stworzyć schemat obrazujący możliwe ubytki w polu widzenia, które mogą świadczyć o chorobach siatkówki. Następnie lekarz mierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe. Okulista jest w stanie wykryć jaskrę we wczesnym stadium oraz dać informację o zwyrodnieniu plamki żółtej.

Badanie przedniego i tylnego odcinka oka

Ostatnim etapem podstawowego badania okulistycznego jest badanie rogówki, tęczówki, soczewki i ciała rzęskowego przy pomocy lampy szczelinowej (przedni odcinek oka) oraz ciała szklistego i siatkówki przy pomocy wziernika okulistycznego (tylny odcinek oka). To badania wykonuje się najczęściej po rozszerzeniu źrenic.

Jak przygotować się do badania wzroku?

Badana osoba powinna zabrać ze sobą okulary oraz receptę, na podstawie której były wykonane. Ponadto można wziąć okulary przeciwsłoneczne, gdyż jeśli okulista zdecyduje się na wykonanie badanie tylnego odcinka oka, to po zastosowaniu kropli mydriatycznych będziemy odczuwać dużą wrażliwość na światło oraz pogorszoną jakość wzroku. Po zakropleniu oczu nie będziemy w stanie prowadzić samochodu, dlatego warto przyjechać z kimś lub skorzystać z komunikacji miejskiej.

Przed badaniem wzroku należy zrezygnować z makijażu oka, gdyż może on zafałszować wyniki lub podrażnić oczy. Będzie przeszkadzał okuliście w przedmiotowej ocenie stanu zdrowia oczu. Dobrze jest też nie zakładać soczewek kontaktowych lub zdjąć je przed wizytą. Należy koniecznie poinformować lekarza okulistę o noszeniu soczewek.

Polecamy także: