Zaznacz stronę

Reumatoidalne zapalenie stawów to bardzo przykra dolegliwość. Stany zapalne stawów towarzyszą nie tylko osobom starszym, ale coraz częściej bóle stawów występują wśród osób młodych i sportowców, którzy są narażeni na takie choroby zwyrodnieniowe. Jak sobie radzić z takimi problemami? Jakie są objawy i leczenie? Co na ból stawów, gdy nie ustępuje? Mamy swoje sposoby i zachęcamy do zapoznania się z nimi.

Bóle kręgosłupa, chrząstki stawowej i inne bóle kości i stawów, ból biodra – to znaki, że trzeba podjąć leczenie, chociaż nie jest to łatwe. Dbanie o stawy jest obowiązkiem każdego z nas, niezależnie od wieku, a okazuje się, że stosowanie się do kilku prostych porad może wpłynąć na naszą jakość życia.

Ból stawów i mięśni? Co na ból stawów będzie idealnego? A może domowe sposoby na ból stawów i kości?

Wiele osób pyta, co na ból stawów i jak postępować w przypadku powstawania coraz większych dolegliwości. Niektórzy tłumaczą sobie to upływającym czasem, jednak jest to prawda tylko i wyłącznie do połowy. Nie może być przecież tak, że czas jest usprawiedliwieniem dbania o siebie, co doprowadzi do urazów stawów. Bóle mięśni i kości stają się naszym sprzymierzeńcem, choć wcale nie powinny. Jasne, przeciążenia stawów są często konsekwencją wykonywania zadań w pracy, aktywności sportowej czy braku dbania o siebie i to one powodują ból.

Stawy są na tyle skomplikowanym połączeniem pomiędzy mięśniami a kośćmi, że są łatwo podatne na urazy. Na pewno odczujemy problemy ze stawami i w takim przypadku leczenie bólu stawów powinno się odbyć jak najszybciej. Nie można sprawić, że dolegliwości bólowe zaakceptujemy od razu. Pamiętajcie, że bólom stawu kręgosłupa czy innych kilku stawów mogą towarzyszyć zaczerwienienia, ale również nietypowe objawy jak: gorączka, zmęczenie czy zesztywnienie stawu. 

Najczęstsze przyczyny bólu stawów zostały już przez nas wymienione. Pamiętajcie, że ból stawów nie mija, gdy nie zrobimy z tym nic i nadal będziemy utrzymywać dany stan rzeczy. Stawy palców rąk, mięśnie karku i napięcie mięśni to problemy, z którymi spotyka się coraz więcej osób, na co wpływ ma z pewnością praca biurowa, siedzący tryb życia i mniejsza aktywność fizyczna.

Jak leczyć obrzęki i problemy ze stawami? Na pewno regularna aktywność fizyczna zdecydowanie w tym pomoże. Musimy uprawiać sport, żeby pobudzać nasze stawy. Wzmacnianie mięśni, które są w okolicach stawów sprawiają, że nasze stawy często nie będą przeciążane. Pomoże to ograniczyć bóle pleców i stawów powstałe w różnych okolicznościach. Pamiętajcie, że maść na bolące stawy to bardzo dobre rozwiązanie, które złagodzi ból. Dodatkowo tabletki na ból o działaniu przeciwbólowym mogą być skuteczne. Może być to m.in. Paracetamol. Okłady są również bardzo dobrym rozwiązaniem. Można je przyłożyć do stawów kolanowych i uśmierzą ból kolana. Naturalne sposoby właśnie w tym przypadku są bardzo skuteczne.

Co na ból stawów i mięśni? Jakie są tego przyczyny i leczenie?

Przyczyny to przede wszystkim brak aktywności fizycznej, nieodpowiednia dieta, nieprawidłowe obuwie, niedobór witamin, ale też upływający wiek. Starzenie się sprawia, że ból w obrębie stawów staje się już czymś normalnym. To, że ten występuje ból stawów, nie oznacza, że należy się z nim pogodzić. Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów jest coraz częściej pojawiającą się dolegliwością, która pojawia się wskutek braku ruchu i siedzącego trybu życia.

Leczyć takie choroby mięśni można na różne sposoby. Na pewno należy zmienić to, co jest najłatwiejsze, czyli więcej się poruszać. Niekoniecznie musi być to sport profesjonalny, ale np. jazda na rowerze czy chodzenie na siłownię, a może ćwiczenia w domu. Osobom starszym polegamy właśnie rower, nordic walking czy też większą ilość spacerów. Dbajcie o swoją wagę w postaci spożywania owoców, warzyw, produktów zbożowych i niskotłuszczowych produktów mlecznych. Żel na ból mięśni nie będzie mieć takiej skuteczności, jeżeli nie zrobicie tego, co jest konieczne. Rozciągajcie ciało i noście dopasowane obuwie – od razu zobaczycie różnicę!

Ból mięśni i stawów – szybkie i domowe sposoby na ból stawów i ich skuteczność!

Domowe sposoby na ból stawów i mięśni są często spotykaną opcją. Przede wszystkim są to okłady ograniczające zapalenie mięśni i będą one dobre niezależnie od przyczyny i częstotliwości ich realizacji. Okłady żelowe na ból mięśni i stawów zdecydowanie będzie pomocny. 

Innym sposobem mogą być maści własnej roboty bądź stworzone przez dobrego zielarza. Starty chrzan, miód i rozgnieciona biała kapusta zawinięte w bandaż będą świetną opcją, bo ból stawów bywa bardzo uciążliwy, a ulga przyjdzie natychmiastowo. Jeszcze inną opcją są kąpiele siarkowe czy wyciągi z borowiny. Wspomnieliśmy o diecie, a przykładem takiego produktu, z którego zawsze i wszędzie warto korzystać są zimne nóżki, które są bombą kolagenową, a bez niego nasze stawy nie mogą się obyć.  

Czy leki na ból stawów to jedyne rozwiązanie? 

Leki przeciwzapalne łagodzą ból, jednak nie ma co ukrywać, że rozwiązań jest więcej. Dlatego też na chorobę zwyrodnieniową stawów jest wiele rozwiązań i niekoniecznie lekarstwa, które będziemy łykać kilogramami będą opcją na walkę ze zwyrodnieniem stawów. 

Czasem delikatne zmiany w naszym życiu, postawienie na ruch i wdrożenie do naszego menu produktów o wysokiej wartości odżywczej sprawi, że będziemy mieć więcej energii i tym samym ból jednego lub kilku stawów może pojawiać się znacznie rzadziej. Choroby stawów jednak będą nam towarzyszyć, jednak nasze porady sprawią, że będziecie wiedzieli jak reagować na bolące miejsce.

Polecamy także: