Ból kręgosłupa to powszechnie występująca przypadłość, której w ciągu swojego życia doświadcza ponad 90% osób. Przyczyny nie muszą być poważne, a objaw ten najczęściej ustępuje samoistnie. Warto jednak wiedzieć, co na ból kręgosłupa zastosować, aby przyspieszyć powrót do pełnej sprawności.
Domowych sposobów na ból kręgosłupa nie należy traktować jako alternatywnej metody leczenia. Mogą one jednak pomóc złagodzić objawy i wesprzeć nas w razie nagłego pojawienia się problemu. Jakich metod warto spróbować? Co na ból kręgosłupa stosować w razie pojawienia się uciążliwych dolegliwości?
Przyczyny bólu kręgosłupa
Ból kręgosłupa, potocznie nazywany bólem krzyża, to jedna z tych przypadłości, która nie zna wieku – dotyka każdego z nas na różnym etapie życia. Szacuje się, że dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa lędźwiowego zgłasza większa liczba pacjentów niż w przypadku dolegliwości kardiologicznych. Ból w obrębie pleców definiowany jest jako ból pojawiający się po tylnej, grzbietowej stronie ciała, przebiegający wzdłuż osi pionowej. Objawiać się on może na różne sposoby. Pacjenci najczęściej opisują go jako uczucie dyskomfortu, napięcie mięśni w rejonie pleców lub uczucie nadmiernej sztywności.
Ból pleców może dotyczyć każdego odcinka kręgosłupa. Zwykle wynika z urazu, przeciążenia lub choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Starsze osoby, ze względu na to, że ich stawy i kości są bardziej podatne na uszkodzenia, powinny zachować szczególną ostrożność. Ponadto nie bez znaczenia jest styl życia; brak ruchu czy długotrwały stres mogą przyczynić się do wystąpienia bólu pleców, zarówno w odcinku szyjnym, piersiowym, jak i lędźwiowym. Powtarzalne czynności, bardzo często związane z pracą zawodową, takie jak dźwiganie ciężkich przedmiotów czy utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciała przez wiele godzin, mogą prowadzić do przewlekłego bólu kręgosłupa. Czy istnieje coś, co na ból kręgosłupa zadziała w warunkach domowych, zanim udamy się do lekarza?
Co na ból kręgosłupa? Sprawdzone domowe sposoby
Leki na ból pleców
W momencie, kiedy ból kręgosłupa pojawia się nagle, warto sięgnąć po dostępne bez recepty niesteroidowe leki przeciwzapalne. Tabletki przeciwbólowe z naproksenem czy ketoprofenem mogą przynieść nam tymczasową ulgę. Jednak pamiętajmy, aby korzystać ze środków przeciwbólowych, mając na uwadze ewentualne skutki uboczne. Ich długotrwałe (czyt. dłuższe niż kilka dni) stosowanie jest niewskazane. Dlatego, jeżeli ból pleców i kręgosłupa się przeciąga, należy skonsultować się z lekarzem. Doraźnie możemy spróbować innych dostępnych metod, aby uśmierzyć ból stawów.
Plastry rozgrzewające i gorąca kąpiel
Ciepło może być skutecznym narzędziem w łagodzeniu bólu kręgosłupa. Sprawdzi się, zwłaszcza jeśli doskwierają nam bóle przewlekłe. Relaksująca kąpiel, gorące okłady czy maści przeciwbólowe o działaniu rozgrzewającym mogą pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni pleców. Popularne plastry rozgrzewające dostępne w aptece bez recepty, to bardzo praktyczne rozwiązanie, szczególnie na ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Warto jednak pamiętać, że nie powinno się ich stosować w przypadku uszkodzonej skóry czy alergii na zawarte w nich substancje. Zatem, co na ból kręgosłupa jako alternatywa dla plastrów rozgrzewających?
Plastry chłodzące i zimne okłady
Jak się okazuje, nie tylko ciepło może działać zbawiennie na ból kręgosłupa, ale również zimno. Okłady z lodem czy plastry chłodzące, zawierające mentol, mogą łagodzić napięcie mięśni, szczególnie po kontuzjach. Ważne jest jednak stosowanie ich z umiarem i zgodnie z zaleceniami. Przed zastosowaniem warto sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań do korzystania z tego rodzaju środków.
Umiarkowana aktywność fizyczna
W przypadku bólu pleców należy ograniczyć intensywną aktywność fizyczną, unikać gwałtownych ruchów czy podnoszenia ciężarów. Niemniej jednak całkowity bezruch może pogorszyć sytuację. Odpowiednie ćwiczenia rozciągające, niespieszne i zgodne z zaleceniami lekarza, mogą przyczynić się do złagodzenia bólu i zapobiec dalszym problemom z kręgosłupem. To szczególnie ważne, jeśli nasze dolegliwości już teraz mają charakter nawracający. Może to świadczyć o postępującym zwyrodnieniu kręgów, co na ból kręgosłupa ma ogromny wpływ. Nieprawidłowa postawa i brak ruchu będą jedynie pogłębiać problem, powodując przewlekły ból pleców.
Sen i odpoczynek w odpowiedniej pozycji
Sen odgrywa kluczową rolę w procesie regeneracji całego organizmu. Nie mniej istotna jest odpowiednia pozycja podczas snu, która może wpłynąć nawet na redukcję bólu. Za prawidłową uważa się spanie na plecach, lecz na materacu o odpowiedniej twardości. Tak, aby ciało nie zapadało się w niego, przybierając nienaturalną postawę. Inną z pozycji, jaką można przyjąć podczas snu lub odpoczynku, jest pozycja embrionalna, w której kolana są przyciągnięte do klatki piersiowej. Będzie ona szczególnie pomocna na ból w odcinku lędźwiowym. Dodatkowo warto włożyć poduszkę lub koc pomiędzy nogi, tak aby rozdzielić kolana. W ten sposób kręgosłup, biodra oraz miednica naturalnie się układają.
Co na ból kręgosłupa działa najlepiej?
Istnieje wiele domowych sposobów na złagodzenie bólu kręgosłupa. Pamiętajmy jednak, że przyczyny bólu pleców mogą być rozmaite. Dlatego tabletki przeciwbólowe, gorące kąpiele czy maści rozgrzewające to tylko doraźne metody. W przypadku nasilenia bólu warto skonsultować się z lekarzem. Uważne podejście do zdrowia, w tym również zdrowia kręgosłupa, to inwestycja w dobre samopoczucie.