Rezonans czy tomograf – podstawowe pytanie, które stawia sobie wielu pacjentów chcących zadbać o swoje zdrowie. Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny to powszechnie wykorzystywane badania.
Lekarze decydują się na takie obrazowanie najczęściej w przypadku skomplikowanych schorzeń. To właśnie rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa są w stanie pomóc w przypadku postawienia prawidłowej diagnozy. Te badania zlecane są również później, aby monitorować leczenie. Co jednak będzie lepsze rezonans czy tomograf?
Tomografia komputerowa – co to jest?
Tomograf komputerowy (TK) pozwala na szybkie i bezbolesne badanie. Z reguły trwa ono od kilku do kilkunastu minut. Wszystko uzależnione jest od takie, jakie dokładnie badanie tomografem ma zostać wykonane. Często wykorzystywane jest ono w diagnostyce chorób układu oddechowego. Promieniowanie rentgenowskie, które pomagają prześwietlić ciało, pomagają również zidentyfikować uraz kości lub tkanek. W trakcie badania można również dokładnie zidentyfikować zmiany patologiczne w kościach, co też pozwala na postawienie szybkiej i trafnej diagnozy. Pacjent kładzie się na łóżku, które wsuwa się do specjalnej tuby. Osoby, które cierpią na klaustrofobię, z tego względu mogą mieć własne problem z wykonaniem rezonansu.
Rezonans czy tomograf – na czym polega rezonans magnetyczny?
Aby móc odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy poznać cechy charakterystyczne rezonansu. Rezonans magnetyczny głowy lub innych części ciała jest tak naprawdę dokładniejszym badaniem od tomografii. Przed badaniem pacjent zostaje umieszczony w silnym polu magnetycznym.
Rezonans wykorzystywany jest przy pomocy fal radiowych, które są bezpieczne dla organizmu człowieka. Nawet dla kobiet znajdujących się w ciąży. Jeżeli jest taka potrzeba, mogą one mieć takie badanie już od 3 lub 4 miesiąca ciąży. Warto wykonać rezonans magnetyczny, aby móc uzyskać bardziej szczegółowy obraz tego, co dzieje się w organizmie człowieka.
Tomografia czy rezonans – wskazania do badania
W przypadku tomografii, jest to badanie, które zleca się na ogół wtedy, kiedy inne metody diagnostyczne zawodzą. Wśród wskazań do zastosowania tomografii wymienić można wiele schorzeń. Zalicza się do nich m.in. udary mózgu, wady wrodzone, zmiany następujące w mózgu, choroby układu krwionośnego, układu pokarmowego, wady układu kostnego, obce ciało znajdujące się w organizmie.
Na liście przeciwwskazań do badania znajdują się kobiety w ciąży. Jeżeli tomografia wymaga podania kontrastu, to nie jest ono zalecane pacjentom mającym problemy z tarczycą. Czasem po badaniu z kontrastem pacjent orientuje się, że ten środek nie służy jego organizmowi.
Badanie rezonansem magnetycznym zalecane jest wykorzystywane do obrazowania narządów wewnętrznych. Zalicza się do nich: układ rodny u kobiet, serce, kręgosłup, kończyny, stawy, piersi. Rezonans magnetyczny w diagnostyce wykorzystywany jest także w przypadku stwardnienia rozsianego.
W przypadku rezonansu z badania będą musiały zrezygnować te osoby, które mają wszczepiony rozrusznik serca. Rezonans wymaga dłuższego pozostania w bezruchu na specjalnym stole, dlatego niekiedy trzeba podać środek uspokajający – w szczególności, jeżeli mowa o dzieciach.
Rezonans czy tomograf – nowoczesne badania wykorzystywane w diagnostyce chorób
Już wiadomo czym różni się rezonans magnetyczny od tomografii. Wykorzystywane są do tego inne fale/promieniowanie. Tomografia a rezonans różni się także możliwościami badania. Najczęściej bywa tak, że to lekarz prowadzący podejmuje decyzję o tym, który rodzaj badania zostanie wykonany. Przeanalizuje on kartę choroby. Pacjent zobowiązany jest do tego, aby poinformować o swoich dolegliwościach (m.in. jeżeli mowa o klaustrofobii, ewentualnych alergiach). Należy o tym poinformować zanim dojdzie do wykonania badania, które ma pomóc, a nie zaszkodzić. Czasem może się okazać, że potrzebne będą oba badania do postawienia prawidłowej diagnozy.
W każdym przypadku można otrzymać dokładny obraz tkanek układu nerwowego, mięśniowego, szkieletowego. Badania przydają się w urazach głowy, nóg, itd. Rezonans uważany jest za bardziej wszechstronne badanie. Jednak nie każda placówka jest wyposażona w tak drogi sprzęt medyczny. Do tego badanie zajmuje większą ilość czasu. TK jest szybka, wygodna i tańsza. Tylko że nie zawsze jest ona w stanie dać dokładny obraz wszystkich tego, co dzieje się w środku ludzkiego organizmu. To lekarz podejmie decyzję o tym czy zastosować tomograf czy rezonans.
Polecamy także:
- Jak wygląda badanie wzroku u okulisty? dlaczego warto zbadać badanie ostrości wzroku?
- Cytologia i wyniki badania cytologicznego. Na czym polega badanie cytologiczne?
- Co trzeba wiedzieć o pierwszych objawach ciąży?
- Jak spać gdy boli kręgosłup piersiowy – pozycje na ból pleców
- Nerwobóle objawy neuralgii. Leczenie neuralgii