Drętwienie rąk co pomaga i jak sobie radzić z tym nieprzyjemnym uczuciem? Takich właśnie odpowiedzi szukają osoby, które na co dzień zmagają się z nieprzyjemnym, lecz jednoczenie szybko przemijającym dyskomfortem związanym z drętwieniem rąk. Sprawdź, co musisz o tym wiedzieć!
Drętwienie rąk to problem, który dotyka olbrzymią liczbę ludzi. Często uważa się to schorzenie za chorobę cywilizacyjną, lecz na uwadze należy mieć, że może by objawem znacznie poważniejszych przypadłości. Nic więc dziwnego, że jak tylko u kogoś zaczną występować takie problemy, czym prędzej chce się zdobyć jak najwięcej informacji na ten temat. Drętwienie rąk co pomaga i jak walczyć z takim problemem zdrowotnym?
Jak rozpoznać, gdy ręce zaczynają drętwieć?
Mrowienie lub drętwienie palców rąk to coraz częściej pojawiający się objaw u wielu ludzi. Często jednak nie przykłada się do tego zbyt dużej wagi, gdyż ból i drętwienie szybko zanikają. Na uwadze należy jednak mieć, że drętwienie rąk może mieć wiele różnych poważnych przyczyn. Z tego też powodu należy wiedzieć, jak rozpoznać napadowe drętwienie i skurcze mięśni. Z czego drętwienie rąk może wynikać?
Jak często opisywane są przez pacjentów drętwiejące dłonie? Wiele osób mówi wtedy, że pojawia się drętwienie i mrowienie rąk, a także określa to uczucie, jako cierpnięcie. Jest to efektem zaburzenia przepływu impulsów nerwowych, którym co prawda nie towarzyszy ból, lecz jedynie nieprzyjemne uczucie. Układ nerwowy daje w ten sposób znać, że coś złego dzieje się z organizmem. W skrajnych przypadkach drętwienie rąk i nóg może nawet powodować problemy ze snem, a drętwiejące palce mogą uniemożliwiać trzymanie w dłoni przedmiotów. Jakie są najczęstsze czynniki powodujące drętwienie?
Najczęstsze przyczyny drętwienia rąk
Co może powodować drętwienie rąk? W zdecydowanej większości najczęstsze przyczyny są dość błahe:
- trzymanie rąk w niewygodnej pozycji przez zbyt długi czas,
- noszenie za ciasnych rękawiczek,
- źle dobrany pasek zegarka.
Czasem jednak powodem drętwienia rąk mogą być znacznie poważniejsze schorzenia. Wymienić tu trzeba przede wszystkim zespół cieśni nadgarstka, stwardnienie rozsiane, uszkodzony kręgosłup, a nawet udar mózgu. Mrowienia i drętwienia rąk a choroby — co powinno się wiedzieć, czyli jak prezentują się przyczyny i leczenie?
Drętwienie rąk a zespół cieśni
Drętwienie rąk a zespół cieśni nadgarstka — co należy wiedzieć? Jest to schorzenie typowe dla osób w średnim wieku, które najczęściej objawia się w nocy i jest źródłem problemów ze snem. Drętwienia rąk w nocy najczęściej wynika z różnego typu urazów ścięgien lub zaburzeń hormonalnych.
Drętwienie rąk a stwardnienie rozsiane
Kiedy pojawia się drętwienie lub mrowienie, wiele osób bagatelizuje ten problem aż do czasu, gdy uczucie drętwienia rąk uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Oczywiście stopień nasilenia zależy od przyczyny, lecz w wielu przypadkach diagnoza okazuje się bardzo poważna — stwardnienie rozsiane. W przypadku tej choroby obserwuje się drętwienie i drżenie rąk, lecz oprócz tego pojawić się może drętwienia nóg, zaburzenia wzroku, a także naprzemienne uczucie zimna i ciepła.
Drętwienie rąk – jakie witaminy są potrzebne?
Jak doskonale widać, drętwienie i mrowienie dłoni to bardzo poważny problem. Jakie są najczęstsze przyczyny drętwienia rąk w dzień i w nocy, które nie wiążą się z chorobą? Dziś już wiemy, że za drętwienia rąk odpowiadają niedobory witamin. Mrowienie i drętwienie palców u rąk i stóp, całych nóg i rąk, a także cierpnięcie rąk, to typowe objawy braku witamin z grupy B. Drętwienie rąk – jakie witaminy i minerały mogą być jeszcze problemem? Wspomniany tu powinien być magnez, witamina B6, kwas foliowy, potas i witamina B12.
Domowe sposoby na drętwienie rąk
Nie ma znaczenia, czy chodzi o nocne drętwienie rąk, codzienne drętwienie kończyn czy drętwienie lewej i prawej ręki w losowych momentach — zawsze chce się znaleźć rozwiązanie tego problemu, bez względu na to, jak częste drętwienie rąk są. Co pomaga na drętwienie rąk? Bardzo często wykorzystuje się różnego rodzaju domowe sposoby na drętwienie.
Wiedząc, jakie są przyczyny i objawy oraz mając świadomość, że główną przyczyną drętwienia rąk jest uszkodzenie układu nerwowego wynikającego z deficytu witamin i mikroelementów, łatwo można wywnioskować, że najlepszym domowym sposobem będzie po prostu suplementowanie tych składników. Oprócz tego bardzo często zaleca się na mrowienie palców u rąk specjalne ćwiczenia na drętwienie rąk.
Drętwienie rąk co pomaga i do którego lekarza się zgłosić?
Domowe sposoby na drętwienie rąk i mrowienie palców to z pewnością doskonałe rozwiązanie, które pozwala zminimalizować ten nieprzyjemny objaw. Wiedzieć jednak trzeba, że często jedyną skuteczną metodą rozwiązania tego problemu będzie leczenie drętwienia rąk.
Diagnostyka drętwienia rąk przeprowadzana przez specjalistę pozwala na ustalenie konkretnej przyczyny tego schorzenia i wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Może się okazać, że trzeba będzie jedynie brać na drętwienie rąk często zwykłe leki przeciwzapalne.