Zaznacz stronę

Dyskomfort na wysokości pleców może spowodować, że wykonywanie codziennych czynności stanie się trudne, a zdrowy sen odejdzie w zapomnienie. Na szczęście istnieją sposoby na złagodzenie nieprzyjemnego uczucia. Sprawdź, jak spać, gdy boli kręgosłup piersiowy.

Ból kręgosłupa jest powszechnym problemem wśród ludzi w każdym wieku. Dolegliwości w tym odcinku mogą mieć różne przyczyny – ważne, by jak najszybciej je zdiagnozować, ponieważ dyskomfort na wysokości kręgosłupa piersiowego znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Doraźną ulgę przyniosą leki przeciwbólowe oraz sen w ustalonej pozycji.

Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa piersiowego

Anatomia ludzkiego kręgosłupa powoduje, że człowiek jest przystosowany do życia w pozycji wyprostowanej. Niestety, siedzący tryb życia sprawia, że coraz większa liczba ludzi po 30. roku życia skarży się na powracający ból w odcinku piersiowym kręgosłupa. Długie godziny spędzone przed komputerem obciążają także odcinek lędźwiowy i zmuszają ciało do ustawiania kręgosłupa w złej pozycji. Przewlekły ból może prowadzić do zwyrodnienia kręgosłupa piersiowego, dlatego nie wolno go lekceważyć. Inne, powszechne przyczyny bólu kręgosłupa w odcinku piersiowym to:

  • ciężka praca fizyczna,
  • duży rozmiar biustu,
  • urazy kręgosłupa,
  • schorzenia neurologiczne lub choroby narządów wewnętrznych.

Ból w tym odcinku kręgosłupa może być spowodowany osłabieniem mięśni i stawów. W rozwiązaniu tego problemu pomoże na przykład dobry fizjoterapeuta.

Jak spać, gdy boli kręgosłup piersiowy – znajdź odpowiednią pozycję do spania

Dolegliwości bólowe nie pozwalają nam się rozluźnić, ograniczają ruchomość, utrudniają oddychanie i negatywnie wpływają na jakość snu. Jak spać, gdy boli kręgosłup piersiowy? Wiele osób próbuje samodzielnie znaleźć pozycję, która przyniesie im ulgę w trakcie snu. Odpowiednie ułożenie ciała spowoduje chwilowe zmniejszenie dolegliwości bólowych, jednak wygodne ułożenie się w łóżku często wydaje się praktycznie niemożliwe. Jeśli nie wiemy, co zrobić, gdy odczuwamy silny ból, skorzystajmy ze sprawdzonych sposobów zasypiania.

Spanie na boku czy na plecach? Jak spać, gdy boli kręgosłup piersiowy?

Lekarze odradzają zasypianie z bólem kręgosłupa w pozycji z rękami założonymi pod głowę – odpoczywanie w takim ułożeniu wzmaga napięcie pleców w odcinku piersiowym i potęguje dyskomfort. Dobrym pomysłem będzie spanie na boku, jednak w takim ułożeniu nie należy mocno podkurczać kolan i przyjmować pozycji embrionalnej. Zdaniem fizjoterapeutów, osoby cierpiące na silny ból pleców odczują ulgę podczas leżenia na wznak w taki sposób, aby zachowywać naturalne ustawienie kręgosłupa – pomoże w tym na przykład niewielka poduszka.

Materac i poduszka, które zredukują ból pleców

Jak spać, gdy boli kręgosłup piersiowy? Warto sięgnąć po specjalną poduszkę ortopedyczną – jest ona niewysoka i pomaga zachować naturalną krzywiznę kręgosłupa. Odpowiednio używane akcesorium powinno delikatnie podpierać odcinek szyjny kręgosłupa, jednak nie może na niego przesadnie naciskać. Poprawne ułożenie podczas wypoczynku sprawi, że spanie z bólem kręgosłupa nie będzie już tak dokuczliwe, a poranny ból pleców przestane być problemem. Skutecznym narzędziem w leczeniu bólu kręgosłupa okazuje się także materac – ważne, aby był on twardy i nie odkształcał się w nienaturalny sposób.

Ból kręgosłupa piersiowego – objawy towarzyszące

Silny ból kręgosłupa piersiowego może mieć wiele objawów towarzyszących, które jeszcze bardziej utrudniają normalne funkcjonowanie. Są to na przykład:

  • bóle w okolicach klatki piersiowej, przypominające uczucie kłucia w sercu,
  • mrowienie i drętwienie kończyn,
  • uczucie duszności lub hiperwentylacja,
  • bóle szyi i innych części pleców.

Ból kręgosłupa piersiowego – leczenie

Doraźne leczenie bólu pleców w odcinku piersiowym opiera się na stosowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz fizjoterapii. Specjalista nakłania pacjenta do wykonywania ćwiczeń oraz uczy go, jak spać, gdy boli kręgosłup piersiowy. Ból w kręgosłupie piersiowym złagodzą specjalistyczne zabiegi, takie jak krioterapia, kinezyterapia, czy laseroterapia. Jednym z najczęstszych kroków diagnostycznych jest rezonans magnetyczny, który pomoże w ustaleniu kolejnych etapów leczenia.

Ból w odcinku kręgosłupa piersiowego to poważny problem, którego nie wolno lekceważyć. Ignorowanie dyskomfortu prowadzi do choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa oraz innych, przykrych powikłań. Odpowiednia pozycja do snu to tylko jeden z wielu czynników, który pomoże na pożegnać się z uciążliwymi objawami bólu kręgosłupa.

Polecamy także: