Jak dbać o włosy? Poznaj podstawowe zasady świadomej pielęgnacji włosów
Świadoma pielęgnacja włosów zawsze zaczyna się od oceny ich faktycznej kondycji. Każda fryzura może potrzebować innej pielęgnacji. Przy określaniu, czego potrzebują Twoje włosy, nie zapominaj też o skórze głowy, której stan może być źródłem innych problemów. Pamiętaj również, że o zdrowie i piękny wygląd fryzury należy dbać zarówno od zewnątrz, jak i od środka – z pomocą odpowiedniej diety, a niekiedy również suplementacji.
Pielęgnacja włosów
Pielęgnacja włosów to wszystkie zabiegi, jakie wykonujemy przy nich każdego dnia, ale nie tylko mycie czy odżywianie, lecz również sposób, w jaki traktujemy kosmyki na co dzień, w trakcie stylizacji czy nawet podczas snu. Zanim zaczniesz kupować kosmetyki do pielęgnacji fryzury, jak prawdziwa włosomaniaczka, określ rodzaj swojej skóry głowy i samych włosów.
Wyróżniamy trzy rodzaje porowatości włosów:
- niskoporowate (łuski są domknięte),
- średnioporowate (łuski są lekko odchylone),
- wysokoporowate (łuski są mocno odchylone).
Na tej podstawie dobieramy później składniki preparatów. Ma to prowadzić do tak zwanej równowagi PEH, czyli:
- Protein – białek – składników budulcowych włosa, pełniących rolę regeneracyjną;
- Emolientów – substancji zapobiegających utracie nawilżenia, odpowiedzialnych za elastyczność i sprężystość włosów;
- Humektantów – substancji nawilżających.
Kiedy określisz potrzeby swoich włosów, łatwiej będzie ci dobrać do nich odpowiednią pielęgnację. Przykładowo, protein potrzebują włosy wysokoporowate, a emolientów wysoko- i średnioporowate.
Czesanie i mycie włosów zacznij od dobrania szamponu
Mycie i czesanie włosów to podstawa. Kosmyków nie wolno rozczesywać na mokro. Wyjątkiem są włosy kręcone, które najlepiej jest rozczesać w trakcie odżywiania. W pozostałych przypadkach, pasma rozczesuje się przed myciem oraz po myciu, ale kiedy kosmyki są już suche. Czesanie ma na celu pobudzenie krążenia krwi skóry głowy, a tym samym pobudzenie wzrostu włosów oraz usunięcie martwych kosmyków. Rozczesuj włosy grzebieniem z szerokim rozstawem zębów lub szczotką z naturalnym włosiem. Proces wykonuj zawsze delikatnymi ruchami, zaczynając od końcówek i kierując się ku górze.
Zanim przystąpisz do mycia włosów, wybierz odpowiedni szampon. Dobieraj go z myślą o potrzebach skalpu, ale też samych kosmyków. Jeśli dokucza Ci łupież, możesz potrzebować szamponu leczniczego. Jeżeli masz problem z szybkim przetłuszczaniem się włosów, wybierz produkt, który przedłuży efekt świeżości i pozwoli Ci rzadziej oczyszczać skórę głowy. W pozostałych przypadkach na co dzień najlepiej sprawdzi się łagodny preparat myjący bez SLES i SLS. Korzystnie jest przeprowadzać zabieg mycia podwójnie, przy drugim płukaniu stosując chłodną wodę. Zarówno zbyt ciepła, jak i zbyt zimna woda podczas mycia i płukania może wpływać niekorzystnie na kondycję skóry głowy. Spłukiwanie włosów chłodniejszą wodą na ich długości pozwala jednak domknąć łuski i nadać kosmykom blask.
Po umyciu włosów zawsze odsączamy nadmiar wody ręcznikiem. Należy pamiętać, aby nie pocierać włosów i nie zawijać ich ściśle w turban z ręcznika. Mokre włosy są bardzo delikatne i podatne na uszkodzenia. Warto pamiętać o tym również podczas ich mycia.
Odżywianie – maska i odżywka do włosów
Odżywianie włosów po oczyszczeniu to kolejna podstawowa zasada pielęgnacji. Lekką odżywkę bez silikonów należy nałożyć na kosmyki od około połowy ich długości za każdym razem po ich umyciu. Kosmetyk tego typu dopasowuje się do potrzeb włosa. Znajdziemy więc odżywki do włosów suchych i zniszczonych, farbowanych, normalnych, pozbawionych objętości, rozjaśnianych, kręconych czy pozbawionych blasku.
Odżywka do włosów ułatwia ich rozczesywanie i chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowo, po jej spłukaniu, końcówki włosów można zabezpieczyć przed tymi samymi czynnikami również z pomocą serum, balsamu czy olejku. Preparaty tego typu tworzą warstwę ochronną, która zapobiega tracie wody i urazom mechanicznym.
Kiedy chcemy intensywnie odżywić swoje pasma, musimy sięgnąć po maskę do włosów, która nie jest przeznaczona do codziennej pielęgnacji. Należy aplikować ją maksymalnie raz w tygodniu, ponieważ zawarte w niej substancje odżywcze działają bardzo intensywnie. Maskę również dopasowujemy do rodzaju włosów. Warto pamiętać jednak, że nawet najlepsze kosmetyki tego typu nie skleją uszkodzonych końcówek. Jeśli są one rozdwojone i mocno łamliwe, należy podciąć je i dopiero wtedy wdrożyć świadomą pielęgnację.
Suszenie
To nieprawda, że odpowiednia pielęgnacja włosów wyklucza suszenie suszarką. Trzeba pamiętać jednak, aby używać jej w rozsądny sposób. Po pierwsze, konieczne jest stosowanie jak najniższej temperatury i jak najdelikatniejszego nawiewu względem rodzaju włosów – cienkie i delikatne nie wymagają tak wysokiej temperatury, jak te grube i pełne objętości. Poza tym, warto pamiętać, aby suszenie kończyć chłodnym nawiewem, który domyka łuski, zapobiega puszeniu się włosów i nadaje im blask. Jeśli tylko masz taką możliwość, pozostawiaj włosy i skórę głowy do naturalnego wyschnięcia.
Jeśli zaś chodzi o stylizację włosów na gorąco – z pomocą lokówki lub prostownicy – należy pamiętać o każdorazowym zastosowaniu kosmetyku termoochronnego oraz, podobnie jak w przypadku stosowania suszarki, używać najniższej potrzebnej temperatury pracy urządzenia, aby nie przesuszyć niepotrzebnie kosmyków.
Peeling skóry głowy
Peeling skóry głowy to najbardziej zaniedbywany etap pielęgnacji. Tymczasem piękne włosy wychodzą ze zdrowych cebulek, które od czasu do czasu wymagają odblokowania. Peeling usuwa martwy naskórek i nagromadzone pozostałości wszelkich kosmetyków. Pozwala to nie tylko pobudzić wzrost nowych włosów, ale również powstrzymać ich wypadanie. Najwygodniejsze w stosowaniu są peelingi enzymatyczne, które wystarczy nanieść na skórę głowy i delikatnie wmasować opuszkami palców. Warto pamiętać przy tym, że włosy nie lubią szarpania i intensywnego pocierania w trakcie takich zabiegów.
Olejowanie
Zdrowe włosy nie istnieją bez zabiegu olejowania. Olejowanie włosów cieszy się w ostatnim czasie ogromną popularnością. Pozwala intensywnie odżywić, nawilżyć i zregenerować kosmyki. Co więcej, sprawdza się w ramach codziennej pielęgnacji włosów i można wykonywać je przed każdym myciem.
Oleje najlepiej dobierać pod kątem porowatości. Działają one równie skutecznie, co drogeryjne kosmetyki do włosów. Wszystko dzięki wysokiej zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów.
Zabieg olejowania wykonuje się niezależnie od stosowanej później odżywki lub maski. Wystarczy nałożyć olej na suche lub zwilżone włosy na około godzinę przed myciem. Później konieczne może okazać się przynajmniej dwukrotne zaaplikowanie szamponu, aby zabieg nie skończył się efektem tłustych włosów.