Cera sucha – charakterystyka
Sucha skóra twarzy dotyczy nie tylko osób z suchym typem cery, ale może zdarzyć się każdemu na różnych etapach życia np. jako reakacja na warunki atmosferyczne czy błędy w pielęgnacji. Warto poznać czym charakteryzuje się cera sucha, jakie mogą być jej przyczyny oraz przede wszystkim jak o nią dbać, aby utrzymać jej nawilżenie i elastyczność.
Oznaki suchej skóry mogą się różnić w zależności od wieku, stanu zdrowia, odcienia skóry, środowiska życia i ekspozycji na słońce. Objawy, które wskazują, że skóra potrzebuje nawilżenia i zmiany pielęgnacji z powodu suchości:
- utrata elastyczności i jędrności skóry,
- uczucie ściągnięcia i napięcia skóry twarzy,
- skóra staje się matowa i szorstka,
- skóra zaczyna się złuszczać i powodować „popielaty” wygląd, nie jest gładka,
- zmarszczki i wszystkie zmiany skórne są bardziej widoczne,
- dyskomfort, swędzenie lub pieczenie skóry,
- skóra jest podrażniona i może być zaczerwieniona,
- zwiększona wrażliwość na warunki atmosferyczne,
- w pewnych przypadkach mogą pojawiać się pęknięcia i ranki.
Przyczyny suchej skóry
Sucha cera spowodowana jest utratą wody z zewnętrznej warstwy skóry. Każda skóra pod wpływem różnych czynników może stać się sucha. Niektóre potencjalne przyczyny suchej lub odwodnionej skóry twarzy to m.in.:
Zimna pogoda
Zimą skóra wystawiona jest na duże wyzwania. Czynniki zewnętrzne takie jak zimno, wiatr, deszcz czy śnieg zmniejszają odporność delikatnej skóry twarzy i mogą powodować jej suchość, zaczerwienienie i dyskomfort.
Suche powietrze
Centralne ogrzewanie, grzejniki czy klimatyzacja mocno wysuszają powietrze, a to sprawia, że skóra gorzej utrzymuje wilgoć.
Długie kąpiele, gorące prysznice, sauna
Zbyt częste przebywanie w takich warunkach może wysuszać delikatną skórę. Warto zamienić kąpiel na krótki prysznic jeśli zależy nam na poprawie stanu skóry.
Używanie mydła i niektóre detergenty
Wiele popularnych mydeł, detergentów i szamponów usuwa wilgoć ze skóry, ponieważ są one opracowane w celu usuwania sebum.
Schorzenia skóry
Osoby z chorobami skóry, takimi jak egzema lub łuszczyca częściej borykają się z problemem przesuszonej skóry ciała.
Niewłaściwa pielęgnacja
Nieodpowiednio dobrane kosmetyki mogą przyczyniać się do zaburzenia pH skóry oraz bariery hydrolipidowej.
Wiek
Wraz z wiekiem skóra staje się cieńsza i wytwarza mniej olejków potrzebnych do zatrzymywania wody przez skórę.
Palenie papierosów
Papierosy wpływają na zmiany w wytwarzaniu elastyny i kolagenu, zmniejsza elastyczność oraz wpływa na szybsze starzenie się tkanek.
Częste i długie przebywanie na słońcu bez ochrony przeciwsłonecznej
Ppromieniowanie uv wpływa na starzenie się skóry oraz sprawia, że skóra zaczyna tracić swoją jędrność.
Pielęgnacja cery suchej
Zasady
Codzienna pielęgnacja cery suchej powinna opierać się na kilku bazowych krokach.
Krok pierwszy – oczyszczanie
Pierwszym krokiem jest zmycie makijażu płynem micelarnym, dzięki czemu pozbędziesz się największych zanieczyszczeń.
Nastęnym jest umycie twarzy za pomocą delikatnego żelu do twarzy czy mleczka, który zmyje pozostałości makijażu i pozostawi naszą skórę gotową na przyjęcie składników odżywczych.
Krok drugi – tonizowanie
Użycie toniku nie jest punktem obowiązkowym, lecz produkt ten pozwala przywrócić odpowiednie pH skóry, szczególnie jeśli posiadamy w kranie twardą wodę. Minerały zawarte w twardej wodzie mogą tworzyć swojego rodzaju filtr na skórze, który utrudnia wchłanianie się substancji.
Krok trzeci – odżywienie i nawilżenie
Serum do twarzy to skoncentrowany preparat mający za zadanie nawilżyć skórę, wejść w głębsze warstwy skóry i ją dogłębnie odżywić.
Końcowym etapem jest nałożenie kremu nawilżającego. Jeśli masz suchą skórę wiesz jak trudno jest ją nawodnić. Zastosowanie kremu po wchłonięciu się serum działa jak płaszcz ochronny, który zabezpiecza skórę przed utratą wilgoci.
Skóra pod oczami jest wyjątkowo wrażliwa i delikatna dlatego warto zastosować krem specjalnie przeznaczony do tej okolicy.
Czego unikać
- Długkich kąpieli oraz pływania w basenie (przynajmniej do czasu odbudowy bariery hydrolipidowej).
- Peelingów mechanicznych, ponieważ podrażniają wrażliwą i przesuszoną skórę.
- Ekspozycja na światło słoneczne bez nałożenia kremu z filtrem uv.
- Nakładanie serum lub kremu na suchą skórę. Specjaliści zalecają aplikację serum na zwilżoną, czystą skórę, a następnie kremu, który zapewni okluzję i zamknie wodę w warstwach skóry.
- Częstego mycia lub pocierania twarzy.
- Nieodpowiedniej pielęgnacji w przypadku przesuszonej cery m.in. stosowanie produktów zawierających kwas glikolowy, alkohol, benzoyl peroxide lub tych silnie perfumowanych.
Kosmetyki do cery suchej – jakich składników szukać
Ceramidy
Stanowią część bariery zapobiegającej przeznaskórkowej utracie wody. Dlatego dodanie tego sładnika do swojej rutyny pielęgnacyjnej może zdziałać wiele dobrego. Ceramidy sprawiają, że skóra jest jędrna i miękka, utrzymując w sobie nawilżenie. Zmniejszają również efekt stanów zapalnych i podrażnień.
Mocznik
Jest nie tylko prostym środkiem nawilżającym, ale ma także szereg dodatkowych funkcji biologicznych. Działa jako łagodny środek keratolityczny, zwiększa ekspresję peptydów przeciwdrobnoustrojowych i poprawia funkcję bariery skórnej.
Masło shea
Lipidy do których zalicza się masło shea są bogate i odżywcze. Bardzo łatwo wchłania się w skórę, a także zapewnia warstwę ochronną.
Kwas hialuronowy
Należy do składników nawilżających.Jego wysoka zdolność wiązania wody działa jako środek nawilżający i wypełniacz. Wspiera również kolagen i elastynę, utrzymując je odżywione i nawilżone oraz zmniejszając widoczność zmarszczek.
Kiedy warto udać się do dermatologa
Większość przypadków suchej skóry dobrze reaguje na zmiany stylu życia i domowej pielęgnacji lub skorzystania z zabiegów kosmetycznych. Warto udać się do specjalisty z dziedziny dermatologii, który specjalizuje się w chorobach skóry jeśli:
- próbowałaś zmian w pielęgnacji, ale objawy się utrzymują,
- Twoja skóra jest bolesna i zaogniona,
- masz ranki lub infekcje od drapania,
- masz duże obszary łuszczącej się skóry,
- pojawiły się jakiekolwiek oznaki, które budzą Twój niepokój,
- czujesz się niekomfortowo i pragniesz poprawić stan swojej cery.
Lekarz może zasugerować wykonanie kilku badań, aby sprawdzić, czy utrata wody jest spowodowana stanem chorobowym, takim jak niedoczynność tarczycy. Często odwodnienie i suchość skóry jest objawem innej choroby skóry, takiej jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca.