Czym jest oparzenie słoneczne?
Oparzenie słoneczne jest spowodowane nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV. Wyróżnia się dwa rodzaje promieniowania – UVA i UVB – różniące się między sobą długością fali. To właśnie promieniowanie UVB powoduje mocne zaczerwienie skóry i powstanie rumienia.
Im dłuższa ekspozycja na promieniowanie UV, tym większa szansa na oparzenie słoneczne i związane z tym uszkodzenie skóry. Jest kilka stopni oparzeń słonecznych, które określają poziom problemu. Oparzenia słoneczne II stopnia łatwo rozpoznać po zaczerwienieniu skóry oraz pojawieniu się bąbla.
Odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna – krem z filtrem
Ekspozycja na słońce bez właściwej ochrony tj. filtra słonecznego, który gwarantuje ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB, jest niebezpieczne i nieodpowiedzialne. Szczególnie ważne jest to w przypadku dzieci, gdzie promienie słoneczne wnikają głębiej i mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie dziecka. Udar cieplny jest szczególnie groźny wśród najmłodszych, który objawia się m.in dreszczami, nudnościami, obrzękiem skóry czy wysoką temperaturą.
Kolejną grupą szczególnie narażoną na oparzenia są osoby o jasnej karnacji. Każda opalenizna u nich to od razu zaczerwienienie, ból i pęcherze. Jasna karnacja predysponuje do wszelkich podrażnień i uszkodzeń naskórka pod wpływem promieni słonecznych. Bez odpowiedniej ochrony promieniowanie UV może dotrzeć aż do skóry właściwej, gdzie zapoczątkuje nieodwracalne zmiany. Dlatego też krem z filtrem to absolutny must have.
Domowe sposoby na oparzenia słoneczne – chłodny prysznic
Poparzenie słoneczne jest wynikiem nieodpowiedzialnego opalania. Długa ekspozycja sprzyja nagromadzeniu się w organizmie nadmiaru ciepła, któremu trudno znaleźć ujście. Uczucie gorąca i osłabienie to pierwsze objawy, które są sygnałem ostrzegawczym. W szybkim złagodzeniu m.in tych symptomów pomoże chłodny prysznic. Należy pamiętać, że woda na początku musi być letnia, aby nie doszło do szoku termicznego. Po kilkunastu minutach ciepłej kąpieli, można stopniowo przejść do chłodniejszej wody.
Jest to skuteczna pierwsza pomoc, która niweluje objawy oparzenia słonecznego, takie jak ból i pieczenie, czy uczucie gorąca. Jest to dobry sposób na oparzenia słoneczne I stopnia, jak i II stopnia, kiedy to na skórze pojawia się pęcherz.
Już po kilkunastu minutach zimna woda z prysznica niweluje niemalże wszystkie dokuczliwe objawy.
Okłady z kefiru lub jogurtu naturalnego na pierwsze objawy oparzenia
Oparzenie słoneczne to uszkodzenie skóry, więc jak poradzić sobie samodzielnie, gdy boli i piecze? Poparzenie warto potraktować kefirem, zsiadłym mlekiem lub jogurtem naturalnym. Sposób ten można wykorzystać w przypadku oparzeń I i II stopnia. Produkty nabiałowe mają właściwości chłodzące, więc przyniosą dużą ulgę. Niwelują również ból poparzonej skóry i działają regenerująco na naskórek, podobnie jak alantoina. Przywracają skórze właściwe Ph.
Objawy poparzenia ustępują już po kilkunastu minutach.
Najlepszym sposobem jest wykorzystanie gazy i zrobienie okładu, który należy przykładać do powierzchni skóry przez co najmniej 15 minut.
Jak goić oparzenie skóry? – sok z aloesu, pure z ziemniaków
Czym smarować poparzenie skóry, aby aktywować komórki tkanki łącznej do intensywnej regeneracji? Promieniowanie ultrafioletowe uszkadza komórki skóry, gdy długo przebywamy na słońcu. Osoby z jasną karnacją powinny zaopatrzyć się w sok z aloesu, który ma rewelacyjne właściwości regeneracyjne i przeciwzapalne. Sok aloesowy łagodzi podrażnienia słoneczne zazwyczaj już w ciągu kilkunastu minut od przygotowania okładu. Aloes ma też właściwości antybakteryjne, więc niweluje możliwość wystąpienia zakażenia.
Niemalże każda osoba ma w domu ziemniaki, którymi należy smarować oparzenie, gdyż doskonale zapobiegają powstawaniu pęcherzy. Skuteczność tej metody zależy od stopnia oparzenia. Kiedy na skórze pojawią się bąble to na pewno są to oparzenia II stopnia, kiedy to często potrzebne jest odpowiednie leczenie.
Miód, ocet jabłkowy i olejek miętowy – pomoc dla skóry na oparzenia
Miód jest bardzo skutecznym środkiem na oparzenia, zwłaszcza w późniejszym etapie gojenia. Miód ma cenne właściwości, które zapobiegają zakażeniu – antybakteryjne i przeciwzapalne. Przyspiesza również gojenie, więc jest to naturalny preparat, który warto mieć w swoim domu.
Ocet jabłkowy to kolejny produkt, który przywraca fizjologiczne Ph skóry. Zmniejsza również stan zapalny i niweluje świąd skóry. Stosuje się go w postaci okładów – wystarczy namoczyć gazę i przykładać do skóry przez 15 minut.
Warto też wykorzystać olejek miętowy, który znieczula, chłodzi i działa przeciwzapalnie. Wystarczy użyć dwie krople wlewając je do letniej wody i przygotować okład z użyciem gazy.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Pierwsza pomoc w przypadku oparzeń słonecznych jest bardzo ważna. Szybka reakcja powoduje, że objawy ustępują po kilku dniach. Jeżeli nie widać poprawy i pojawiają się objawy ogólne lub z pęcherzy wydobywa się płyn surowiczy, to należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Działanie promieni nie jest obojętne dla organizmu, więc dobry faktor w torbie na plażę jest konieczny. Po jednorazowej aplikacji daje ochronę na około 2 godziny, więc należy to cyklicznie powtarzać.
Polecamy także:
- Rezonans czy tomograf – co należy wiedzieć na temat tych badań?
- Zakwaszenie organizmu – objawy i leczenie. Jak odkwasić organizm?
- Tarczyca – czym się objawia i jak ją leczyć? Jakie są objawy nadczynności i niedoczynności tarczycy. jak wygląda diagnostyka choroby?
- Co na ból kręgosłupa? 5 domowych sposobów
- Zdrowa alternatywa chipsów – sprawdzony przepis