Zaznacz stronę

Cytologia – nieprawidłowy wynik cytologii a rak szyjki macicy; badanie cytologiczne; kto powinien udać się na cytologię?

Cytologia to badanie, polegające na pobraniu wymazu z szyjki macicy. Stanowi badanie profilaktyczne, które stanowi nieocenioną pomoc, jeśli chodzi o wczesne wykrywanie raka szyjki macicy. Nieprawidłowy wynik cytologii może świadczyć również o poważnych schorzeniach, wywołanych obecnością wirusa brodawczaka ludzkiego lub HPV. Pacjentka powinna udać się na badanie cytologiczne u ginekologa nie rzadziej niż co 3 lata. W dzisiejszym artykule przybliżymy temat samej w sobie cytologii, a także korzyści płynących z jej regularnego wykonywania.

Na czym polega cytologia, w głównej mierze opierająca się na pobraniu wymazu?

Wybierając się na pierwsze badanie cytologiczne, należy na samym początku dokładnie zapoznać się z jego przebiegiem. Pomoże to w uniknięciu nieprzyjemnych niespodzianek. Cytologia to podstawowe badanie profilaktyczne, które wykonuje się, aby zapobiec dalszemu rozwojowi raka szyjki macicy, poprzez wykrycie jego we wczesnym stadium. Podczas wizyty u ginekologa, pacjentka musi położyć się na specjalnym łóżko, a następnie ściągnąć wszelką odzież od pasa w dół, wliczając w to bieliznę. Materiał do cytologii stanowi rozmaz, pobrany z narządu rodnego kobiety. Pobierany jest on przy pomocy szczoteczki z tarczy i kanału szyjki macicy, przy zachowaniu największej precyzji. Następnie materiał przesiewowy poddawany jest bacznej obserwacji przez szkiełko mikroskopowe tak, aby wykryć wszelkie zmiany, mogące świadczyć o raku bezinwazyjnym, a także innych rodzajach nowotworów.

Cytologia płynna – czym jest?

Cytologia płynna to specyficzna odmiana badania cytologicznego, która polega umieszczeniu pobranych komórek nabłonka wielowarstwowego płaskiego w specjalnie przygotowanym pojemniku. Wypełniony jest on podłożem o płynnej, rzadkiej konsystencji. Badanie ginekologiczne cytologii płynnej odznacza się wieloma niekwestionowanymi zaletami, docenianymi przez wiele kobiet. Należy do nich przede wszystkim większą dokładność, w porównaniu do tradycyjnej metody badania przesiewowego. Specjalnie przygotowany zbiornik z płynnym podłożem, minimalizuje ryzyko uszkodzenia komórek nabłonka, pobieranych z tarczy szyjki macicy.

Wynik cytologii a profilaktyka raka szyjki macicy

Wyniki cytologii, tak samo jak i wielu innych badań lekarskich, dzielimy na prawidłowe i nieprawidłowe. W tej kwestii, swoje zastosowanie znajduje system Bethesda, który wyróżnił pięć grup. Pierwsza z nich sygnalizuje o w pełni zdrowych komórkach nabłonka, a także braku zmian nowotworowych. Ostatnia natomiast, to alarmujący sygnał o rozwijającym się nowotworze złośliwym szyjki macicy. W tym przypadku, najważniejsze jest przede wszystkim szybkie i skuteczne działanie, które przyniesie oczekiwane rezultaty, zapobiegając dalszemu rozwojowi raka.

Wyniki badania cytologicznego a wykrywanie wirusa brodawczaka ludzkiego

Wirus brodawczaka ludzkiego, występujący również pod nazwą HPV, jest jedną z najczęstszych chorób, przenoszonych droga płciową. Narażone są na niego szczególnie kobiety w wieku powyżej dwudziestegopiątego roku życia, które są aktywne seksualnie. Obecność wirusa HPV jest szczególnie groźny, gdyż jego objawy nie są widoczne gołym okiem, a pierwsze oznaki ujawniają się zazwyczaj już w bardzo zaawansowanym stadium choroby. Dlatego tak istotna jest szybka reakcja. Cytologia jest badaniem, które pomoże w skutecznym wykryciu infekcji HPV.

Cytologia w ciąży – czy można wykonywać?

Kolejną istotną kwestią, jaką poruszmy w tym artykule, jest temat badania cytologicznego w ciąży. Wiele kobiet zastanawia się, czy taka wizyta w gabinecie ginekologicznym, nie wykaże negatywnego wpływu na rozwijające się dziecko. Należy podkreślić, iż badanie cytologiczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla kobiety, jak i dla dziecka. Możemy również wspomnieć, iż w przypadku kobiet nieciężarnych a cytologię najlepiej jest się udać w okresie miesiączki, jednak nie podczas obfitego krwawienia. To właśnie wtedy, badanie pozwala na najdokładniejsze wykrycie zakażenia wirusem HPV czy różnorodnych przypadków raka szyjki macicy. Co więcej, zarówno cytologia tradycyjna, jak i cytologia płynna, to w zupełnie bezbolesne badania.

Zbliżamy się wielkimi krokami do zakończenia naszego artykułu. Pora więc na krótkie podsumowanie. Mamy nadzieję, że dzisiejszy wpis nieco przybliżył Ci temat zarówno samej w sobie cytologii, jak i prawidłowej interpretacji wyników. Badanie powinny regularnie wykonywać kobiety, które przekroczyły dwudziestypiąty rok życia, w odstępach trzech lat. Zmniejsza to ryzyko rozwoju taka szyjki macicy, pochodzącego z infekcji, ale również tego, na którego rozwój wpływ miały czynniki środowiskowe, predyspozycje, a także zmiany genetyczne. Pozwala również wykryć stan zapalny pochwy, który prowadzi do zmniejszenia odporności nabłonka na znikanie drobnoustrojów chorobotwórczych, mogących prowadzić do infekcji dróg rodnych. Jest to badanie w pełni bezpieczne, bezbolesne, wykonywane w komfortowych warunkach, a dodatkowo nie niesie za sobą żadnych przeciwskazań czy negatywnych skutków.

Polecamy także: