Wiele osób nawet nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, czym są nerwobóle. Objawy tego schorzenia mogą jednak być coraz bardziej uporczywe.
Każda osoba, bez względu na wiek lub też inne schorzenia, może mieć nerwobóle. Objawy są niekiedy trudne do zidentyfikowania. Wielu pacjentów udaje się do lekarza na konsultację, aby znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego ten międzyżebrowy ucisk pojawia się u nich tak często. Na szczęście, jest kilka sposobów, które pomogą poradzić sobie z tą przypadłością.
Czym są nerwobóle?
Jest to zaburzenie, które powoduje ogromny ból pojawiający się zupełnie niespodziewanie. W jednym momencie człowiek czuje się dobrze, aby już za kilka sekund zwijać się z bólu. Powodem tej sytuacji są bodźce, które wysyłane są właśnie z obolałego miejsca do mózgu. Potęgują one odczucia tego bólu.
Przyczyny nerwobóli
Nerwobóle – przyczyny mogą być najróżniejsze. Wśród najczęściej występujących można wymienić uszkodzenie nerwu. Mogło do tego dojść na skutek choroby lub infekcji organizmu. Niekiedy sam nerw jest uciskany przez zmiany nowotworowe, które rozwijają się w organizmie. Półpasiec może doprowadzić również do tego, że nerw trójdzielny będzie miał do czynienia ze zmianami zapalnymi. Wśród innych przyczyn, które mogą spowodować wystąpienia takiej sytuacji, wymienić można:
- niedoczynność tarczycy;
- niedobór witamin z grupy B;
- choroby neurodegradacyjne, m.in. stwardnienie rozsiane;
- zakażenie wirusem HIV.
Nerwobóle – objawy i leczenie
Nerwobóle objawiać się mogą w następujący sposób:
- drętwienie kończyn;
- mrowienie kończyn;
- osłabienie, które może sprawić, że pacjent będzie miał do czynienia z chwilowym lub postępującym niedowładem.
Najczęściej jednak pojawia się ogromny ból, który podobny może być nawet do pieczenia. Na samym początku bóle te pojawiają się w długich odstępach czasu, więc nie budzą żadnego niepokoju. Z czasem jednak dochodzi do zaostrzenia stanu zapalnego, które sprawia, że coraz większa osób myśli o tym, aby udać się do lekarza. Sposoby leczenia uzależnione są również od tego, z jakim rodzajem dolegliwości ma się dokładnie do czynienia.
Leczenie neuralgii
Objawy nerwobólu mogą być różne. To właśnie na tej podstawie zostały ustalone poszczególne rodzaje neuralgii. W medycynie aktualnie mówi się o:
- nerwoból nerwu trójdzielnego – najczęściej z tym schorzeniem mają kobiety po 35 roku życia;
- neuralgia popółpaścowa – ból koncentruje się tam, gdzie miało się do czynienia z półpaścem;
- nerwoból międzyżebrowy – mocny ucisk pojawia się w przestrzeni między żebrowej;
- neuralgia nerwu językowo-gardłowego – ból pojawia się w jamie ustnej, najczęściej w tylnej części;
- zespół Parsonage-Turnera – z bólem ma się do czynienia w okolicach ramienia i obręczy barkowej;
- neuralgia nerwu podpolitycznego Arnolda – schorzenie objawiające się bólem, który zlokalizowany jest z tyłu głowy, towarzyszy temu często światłowstręt, jak również natrętne szumy w uszach.
Internista powinien jak najszybciej dowiedzieć się o tych problemach, dzięki czemu możliwe będzie wdrożenie prawidłowego leczenia.
Nerwobóle – objawy i zastosowana terapia
Uciski w klatce piersiowej lub w innych miejscach, są naprawdę uporczywe i nie można ich bagatelizować. Tym bardziej że z czasem ten ucisk może promieniować dalej. Często pojawiający się nagły ból, powinien dać pacjentowi do myślenia. Może się bowiem okazać, że sam lek przeciwbólowy, który wielu pacjentów stosuje w tym czasie, na dłuższą chwilę tak naprawdę nic nie daje. Internista bowiem zdecyduje o tym, aby wprowadzić właściwą farmakoterapię.
Może on zdecydować o tym, aby wprowadzić niesteroidowe leki przeciwzapalne. Całkiem możliwe, że do użycia zostaną również wprowadzone leki przeciwdepresyjne, leki przeciwpadaczkowe. Brak poprawy może sprawić, że zostanie wprowadzona rehabilitacja, która będzie obejmować serię masaży. Jeżeli nerwobóle pleców lub w innych miejscach nie będą się poprawiać, to może się okazać, że potrzebne będzie zastosowanie zabiegów chirurgicznych.
Przyczyny i leczenie nerwobóli omawiane są przez wielu lekarzy. W diagnostyce stosuje się nowoczesne metody badań, których celem jest udzielenie właściwego wsparcia pacjentom. Ból o charakterze napadowym, który będzie pojawiał się coraz częściej, może spowodować obniżenie komfortu życia. Łagodzenie takich bóli w klatce piersiowej lub w innych częściach ciała, możliwe jest najczęściej dzięki zastosowaniu właściwych leków. Dzięki temu silny ból na zawsze pozostanie tylko przykrym wspomnieniem.