Zaznacz stronę

Zastanawiasz się, jakie mogą być pierwsze symptomy ciąży? W jakim czasie po zapłodnieniu się pojawiają, który z nich jest najwcześniejszy? Sprawdź najważniejsze informacje o oznakach wczesnej ciąży zebrane w tym artykule, a także dowiedz się, kiedy można wykonać badanie potwierdzające poczęcie.

Jakie są objawy ciąży? To nie tylko brak miesiączki

Aby prawidłowo rozpoznać objawy wczesnej ciąży, trzeba znać najczęstsze symptomy tego stanu. Warto także wiedzieć, jakie są mniej typowe wczesne objawy ciąży, które jednak mogą świadczyć o skutecznym zapłodnieniu. Zwiastuny w pierwszych tygodniach trwania ciąży to wiele możliwości, m.in. powszechnie znane nudności i wymioty, brak krwawienia menstruacyjnego czy tkliwe piersi. Przeczytaj, jakie są i z czego wynikają.

Nudności i wymioty

Często wskazywanym przejawem ciąży są powtarzające się najczęściej z rana lub wieczorem nudności, a czasem towarzyszące im wymioty. To skutek zmian w gospodarce hormonalnej organizmu, nasilający się przeważnie między 4-6 tygodniem, choć mogący występować nawet dwa tygodnie przed spodziewanym okresem.

Brak miesiączki

Oczywisty dla wielu kobiet objaw, który zwiastuje ciążę to zatrzymana menstruacja. Brak okresu może wskazywać już na czwarty-piąty tydzień ciąży liczony od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, jednak należy pamiętać, że cykl menstruacyjny może zaburzać wiele czynników, między innymi stres, podróżowanie czy choroby.

Brak apetytu

Początek ciąży to także często występujący brak apetytu lub zmiana ulubionych smaków, składników potraw czy odczuwania zapachów. Może być to efekt mdłości, którego skutkiem bywają także zaparcia czy bóle brzucha. Wszystkie te objawy powiązane są ze zmianami poziomu hormonów w organizmie.

Odczuwanie zmęczenia

Pierwszy trymestr ciąży może wpływać na zwiększone odczuwanie zmęczenia, nadmierną senność, obniżenie libido. W pierwszych dniach ciąży odpowiada za to podwyższony progesteron, który w przebiegu ciąży ma zapobiegać poronieniu. Ten objaw zwykle ustępuje w II trymestrze, by powrócić pod koniec ciąży.

Tkliwe piersi

Kolejny typowy objaw pojawiający się stosunkowo wcześnie to tkliwość piersi, zwiększenie ich objętości, a nawet ból sutków. Oznaka ta jest związana ze wzrostem poziomu progesteronu i możliwym zatrzymaniem wody w organizmie. Jednak u wielu kobiet występuje także jako syndrom napięcia przedmiesiączkowego, dlatego bywa często niezauważany.

Krwawienie implantacyjne

Plamienie implantacyjne, czyli specyficzne, zwykle skąpe plamienie z dróg rodnych należy do najwcześniejszych objawów ciąży. Wskazuje na zagnieżdżenie się zarodka w macicy, ale nie zawsze występuje. Bez niego także można zajść w ciążę. Bywa mylone z miesiączką albo krwawieniem o podłożu patologicznym.

Zawroty głowy

Zmieniające się poziomy hormonów mogą także powodować kolejny symptom, jakim są zawroty głowy czy nawet omdlenia. Początkom ciąży towarzyszy wzrost ogólnej temperatury ciała o około 0,5 stopnia Celsjusza po owulacji. Jest on również uznawany za oznakę zajścia w ciążę, o ile nie następuje wskutek infekcji czy stanu chorobowego.

Ból brzucha

Zagnieżdżenie się zarodka, a potem rosnąca macica mogą powodować bóle brzucha. Podobny efekt mogą dawać także wymioty czy nudności. Czasem występują zaburzenia mikcji, przeważnie częstomocz lub nietrzymanie moczu wskutek zmian zachodzących w układzie hormonalnym.

Czy wszystkie kobiety mają te same objawy ciąży?

Pamiętaj, że organizm każdej kobiety jest nieco inny, dlatego nie każda będzie miała te same objawy, z tą samą intensywnością czy częstotliwością. Należy mieć na uwadze, że w zależności od wielu czynników, na przykład wieku, masy ciała, stanu zdrowia itp. również odczuwanie i interpretacja poszczególnych oznak może być różne.

Kiedy są pierwsze objawy ciąży?

Większość kobiet potrafi rozpoznać pierwsze oznaki ciąży w ciągu kilku tygodni od ostatniej miesiączki. Prawdopodobieństwo zwiększa się, gdy kobieta prowadzi regularną obserwację cyklu menstruacyjnego, śluzu i temperatury. Pierwsze symptomy mogą wystąpić jeszcze przed spodziewaną datą pojawienia się następnego okresu.

Pierwsze objawy ciąży ile dni po zapłodnieniu?

Ile dni po stosunku są pierwsze objawy ciąży? Moment, w którym pojawiają się pierwsze objawy ciąży, w tym także ciąży pozamacicznej, może mieć miejsce już 1-2 dni po współżyciu, przy którym doszło do zapłodnienia. Jest to około dwa-trzy tygodnie od daty ostatniego miesiączkowania.

Badania potwierdzające oznaki ciąży – początek ciąży

Aby potwierdzić, że jesteś w ciąży, powinnaś skonsultować się z ginekologiem. Wcześniej jednak można zrobić test ciążowy, albo wykonać badanie z moczu i krwi poziomu hormonu beta-hcg. Jest to ludzka gonadotropina kosmówkowa, wytwarzana na potrzeby płodu przez łożysko. Badania najlepiej zrobić w co najmniej drugim tygodniu od spodziewanego zapłodnienia. Dzięki temu możesz mieć większą pewność prawdziwości pozytywnego wyniku testu ciążowego. Domowe testy ciążowe z moczu w zależności od czułości można wykonywać od pierwszego dnia miesiączki, która nie wystąpiła, albo nawet na tydzień wcześniej.

Polecamy także: