W pierwszej część artykułu, odniosłem się do definicji terapii off-label, którą należy rozumieć jako zastosowanie niezgodne z zapisami charakterystyki produktu leczniczego oraz do braku prawnego zakazu ordynacji off-label. Obecnie przeanalizuję prawa pacjenta i lekarza w zakresie leczenia zgodnego z aktualną wiedzą medyczną oraz kiedy terapia off-label nosi znamiona eksperymentu medycznego.
Wielu lekarzy w swojej codziennej praktyce wielokrotnie spotyka się z potrzebą zastosowania leku off-label, tj. niezgodnie z zarejestrowaną ulotką. Celem artykułu jest analiza sytuacji prawnej, w jakiej znajduje się zarówno pacjent, jak i lekarz podczas ordynacji off-label. Z racji złożoności problemu w obecnym cyklu skupię się nad terapią off-label w zabiegach medycyny estetycznej spełniających definicję świadczenia zdrowotnego.
6 października zakończyły się Międzynarodowe Targi Medyczne WIHE 2016. W przestrzeni targowej warszawskiego EXPO XXI blisko 90 wystawców z 10 krajów świata ( m. in. Chin, Ukrainy, Niemiec, Szwecji
i Wielkiej Brytanii) zaprezentowało swoje najnowsze produkty i osiągnięcia technologiczne. Największym zainteresowaniem cieszyły się konferencje związane z prawem, pozyskiwaniem funduszy, ale także modernizacją szpitali i nowoczesnymi technikami w anestezjologii i intensywnej terapii. Nagroda za „Najbardziej Innowacyjny Produkt targów WIHE 2016” powędrowała do firmy Nestmedic oraz AssisTech.
Czy znasz ten gorzki smak zatrudnienia niewłaściwej osoby – a była z polecenia i miała się sprawdzić, pytając o doświadczenie – miałeś wrażenie, że właśnie kogoś takiego potrzebujesz; w czasie rozmowy czułeś się zrozumiany a jak tylko zaczęliście współpracę, okazało się, że jakbyście mówili różnymi językami?
![]() |