logo
HOME ZARZĄDZANIE & MARKETING PRAWO & FINANSE BLIŻEJ PACJENTA PIERWSZE KROKI KALENDARIUM LIFESTYLE TECHNOLOGIE

DOKUMENTY

OGŁOSZENIA

WSPÓŁPRACA

KONTAKT

MEDYCYNA POD ZNAKIEM URZĄDZEŃ WEARABLE

MEDYCYNA POD ZNAKIEM URZĄDZEŃ WEARABLE
Współcześnie dużym wyzwaniem dla największych europejskich gospodarek są problemy związane z procesem starzenia się społeczeństwa.  Jest to naturalny i nieunikniony proces występujący w każdym wysoko rozwiniętym państwie, wpływający negatywnie na dalszy jego rozwój oraz powodujący wzrost kosztów systemu ochrony zdrowia. Na uwagę zasługuje również widoczna dysproporcja między osobami starszymi i chorymi zamieszkującymi miasta a mieszkańcami wsi, gdzie dostęp do opieki jest znacznie utrudniony oraz może stanowić przeszkodę w sytuacjach wymagających udzielenia szybkiej pomocy.

Kluczowym elementem minimalizowania ekonomicznych konsekwencji starzenia się społeczeństwa oraz ww. dysproporcji stała się Telemedycyna 2020 oparta na mobilności, regularności pomiarów, designie, wygodzie użytkowania. Usługi telemedyczne są ukierunkowane na diagnozowanie i monitorowanie zdrowia pacjentów w domu. Dzięki temu pacjent znajduje się pod stałą opieką. Ponadto, telemedycyna jest idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto chce opiekować się bliskimi, mimo dzielącej odległości.

Jako innowacyjna dziedzina nauki, telemedycyna pozwala na tworzenie urządzeń wearable, które w środowisku medycznym mogą stać się wyznacznikiem nowoczesnej opieki zdrowotnej. Pozwalają wspierać osoby w codziennych czynnościach, łącząc w sobie dyskrecję, wygodę oraz niezawodność działania.

Przewiduje się, że do roku 2018 rynek europejski będzie największym rynkiem m-zdrowia o wartości ponad 7 mld euro z rocznym wzrostem przekraczającym 60%. Podstawowymi rozwiązaniami, które mają największy wpływ na wzrost jego wartości, są aplikacje mobilne (dedykowane na platformy Android i IOS) oraz urządzenia wearable. Technologie „ubieralne” stwarzają dla nowoczesnej medycyny niewyobrażalne możliwości rozwoju, co stanowi przyczynę coraz częstszego ich wykorzystania.

Korzyści z użytkowania tego typu urządzeń, zarówno dla lekarza, jak i dla pacjenta są niezwykle istotne. Urządzenia wearable wspierają lekarzy w diagnostyce, zwiększają efektywność ich pracy oraz personelu medycznego, oszczędzają czas, redukują konieczność dojazdu do domu chorego. Dla pacjenta natomiast stanowią połączenie prostoty i wygody. Zwiększają jego poczucie bezpieczeństwa, pozwalają na systematyczność pomiarów, bieżący monitoring, swobodę funkcjonowania i niezależność. Powodują również oszczędność czasu poprzez całodobowy i łatwy dostęp do informacji.

Obecnie funkcjonalności urządzeń wearable skupiają się na pomiarze parametrów życiowych (tętno, temperatura) oraz aktywności fizycznych (krokomierze). Na rysunku ukazane są główne kierunki rozwoju części sensorycznych technologii wearable:

 wearable_ilustracja

Funkcje i charakterystyka używanych medycznych dyskretnych urządzeń monitorujących i wspierających noszonych codziennie.
Źródło: Healthcare and Life Sciences Predictions 2020, Deloitte Centre for Health Solutions, 2014.

Nie ulega wątpliwości, że rozwiązania wearable stanowią ogromną szansę dla medycyny. Szczególnie w Europie, gdzie demograficzne tendencje wydłużania życia są najwyższe na świecie, a potrzeba dbania o zdrowie i własne bezpieczeństwo sprawiają, że „stary kontynent” stanowi potencjalnie najbardziej atrakcyjny obszar dla rozwoju rynku m-zdrowia oraz tzw. technologii asystujących.

Przykłady takich urządzeń będzie można zobaczyć na Międzynarodowych Targach Medycznych WIHE Hospital, które odbędą się w dniach 8-10 października 2015 r. w Warszawie.

 


X
Nasz newsletter to cotygodniowa porcja inspiracji i rozwiązań dla Twojego gabinetu/przychodni. Zostaw nam swój adres e-mail, a my przekażemy Ci niezbędne i ciekawe informacje dla Twojego biznesu
podaj adres email:

© 2015 MedSukces

O nas   Kontakt