Kluczowym elementem minimalizowania ekonomicznych konsekwencji starzenia się społeczeństwa oraz ww. dysproporcji stała się Telemedycyna 2020 oparta na mobilności, regularności pomiarów, designie, wygodzie użytkowania. Usługi telemedyczne są ukierunkowane na diagnozowanie i monitorowanie zdrowia pacjentów w domu. Dzięki temu pacjent znajduje się pod stałą opieką. Ponadto, telemedycyna jest idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto chce opiekować się bliskimi, mimo dzielącej odległości.
Jako innowacyjna dziedzina nauki, telemedycyna pozwala na tworzenie urządzeń wearable, które w środowisku medycznym mogą stać się wyznacznikiem nowoczesnej opieki zdrowotnej. Pozwalają wspierać osoby w codziennych czynnościach, łącząc w sobie dyskrecję, wygodę oraz niezawodność działania.
Przewiduje się, że do roku 2018 rynek europejski będzie największym rynkiem m-zdrowia o wartości ponad 7 mld euro z rocznym wzrostem przekraczającym 60%. Podstawowymi rozwiązaniami, które mają największy wpływ na wzrost jego wartości, są aplikacje mobilne (dedykowane na platformy Android i IOS) oraz urządzenia wearable. Technologie „ubieralne” stwarzają dla nowoczesnej medycyny niewyobrażalne możliwości rozwoju, co stanowi przyczynę coraz częstszego ich wykorzystania.
Korzyści z użytkowania tego typu urządzeń, zarówno dla lekarza, jak i dla pacjenta są niezwykle istotne. Urządzenia wearable wspierają lekarzy w diagnostyce, zwiększają efektywność ich pracy oraz personelu medycznego, oszczędzają czas, redukują konieczność dojazdu do domu chorego. Dla pacjenta natomiast stanowią połączenie prostoty i wygody. Zwiększają jego poczucie bezpieczeństwa, pozwalają na systematyczność pomiarów, bieżący monitoring, swobodę funkcjonowania i niezależność. Powodują również oszczędność czasu poprzez całodobowy i łatwy dostęp do informacji.
Obecnie funkcjonalności urządzeń wearable skupiają się na pomiarze parametrów życiowych (tętno, temperatura) oraz aktywności fizycznych (krokomierze). Na rysunku ukazane są główne kierunki rozwoju części sensorycznych technologii wearable:
Funkcje i charakterystyka używanych medycznych dyskretnych urządzeń monitorujących i wspierających noszonych codziennie.
Źródło: Healthcare and Life Sciences Predictions 2020, Deloitte Centre for Health Solutions, 2014.
Nie ulega wątpliwości, że rozwiązania wearable stanowią ogromną szansę dla medycyny. Szczególnie w Europie, gdzie demograficzne tendencje wydłużania życia są najwyższe na świecie, a potrzeba dbania o zdrowie i własne bezpieczeństwo sprawiają, że „stary kontynent” stanowi potencjalnie najbardziej atrakcyjny obszar dla rozwoju rynku m-zdrowia oraz tzw. technologii asystujących.
Przykłady takich urządzeń będzie można zobaczyć na Międzynarodowych Targach Medycznych WIHE Hospital, które odbędą się w dniach 8-10 października 2015 r. w Warszawie.