logo
HOME ZARZĄDZANIE & MARKETING PRAWO & FINANSE BLIŻEJ PACJENTA PIERWSZE KROKI KALENDARIUM LIFESTYLE TECHNOLOGIE

DOKUMENTY

OGŁOSZENIA

WSPÓŁPRACA

KONTAKT

LEKARZ-PRZEDSIĘBIORCA, CZYLI 11 POMYSŁÓW NA KOSZTY FIRMY

LEKARZ-PRZEDSIĘBIORCA, CZYLI 11 POMYSŁÓW NA KOSZTY FIRMY

Jesteś lekarzem, prowadzisz albo planujesz rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej i gubisz się w gąszczu przepisów podatkowych? Nie wszystkie wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu – przedstawiamy  długą listę pomysłów na koszty firmowe.

Wydałeś pieniądze? To wcale nie znaczy, że masz koszty

Nie każda wydana złotówka może zostać kosztem uzyskania przychodu. Pierwsza podstawowa zasada: wydatek musi być związany z osiągnięciem przychodu bądź zabezpieczeniem jego źródła. Druga: nie może być wydatkiem zaspokajającym potrzeby osobiste podatnika. Wreszcie trzecia reguła: nie może być wpisany w ustawie jako nie-koszt (np. wydatki na reprezentację).

1.     Jeśli własna firma, to i lokal – a wraz z nim podatek, media i remont
Przedsiębiorca może prowadzić własną firmę w niemalże dowolnym miejscu – istotne, by posiadał tytuł prawny do lokalu i zgłosił adres w CEiDG. W przypadku jego braku, firma zostanie wykreślona z rejestru – wiąże się to z małą rewolucją prawną dotyczącą zakładania działalności, która czeka nas w 2016 roku. Opłaty za media, telefon i najem powiększą koszty, pod warunkiem, że zostaną odpowiednio udokumentowane – zarówno dowodami zapłaty, jak i fakturami, czy też umową najmu. Warto pamiętać o możliwości wliczenia w koszty firmowe wydatków na remont – pod warunkiem, że dotyczy on wydzielonego pod działalność pomieszczenia (przy najmie ważne jest umieszczenie odpowiedniego zapisu w umowie).
 
2.     Wyposażenie gabinetu lekarskiego – uwaga na wątpliwe wydatki
Wyposażenie gabinetu lekarskiego – w tym umeblowanie – jest kosztem firmy. Aczkolwiek… jeśli prowadzimy ją w wydzielonym we własnym mieszkaniu pokoju, musimy zwrócić szczególną uwagę na zakupy sugerujące ich prywatne wykorzystywanie. Ekskluzywna zastawa stołowa czy dębowy stół do jadalni wzbudzą zainteresowanie organów podatkowych.
 
3.     Recepcjonistka obniży podatek do zapłaty
Zatrudnienie recepcjonistki oznacza wypłacanie wynagrodzenia – a ono, wraz z częścią składek ZUS płaconą bezpośrednio przez pracodawcę, stanowi koszt uzyskania przychodu. Podpisana lista płac i dowody wypłaty pozwolą na zaksięgowanie wydatku.
 
4.     Sprzęt RTV
Czas oczekiwania pacjenta na wizytę trzeba umilić – chociażby poprzez zakupienie prasy i drobnego poczęstunku. Można również zastanowić się nad wyposażeniem poczekalni w radio lub telewizor – pod warunkiem, że nie prowadzimy gabinetu we własnym domu. Trudno byłoby nam udowodnić, że zakup sprzętu RTV służy tylko i wyłącznie firmie.
 
5.     Odzież robocza – tak, garnitur – niestety…
Typowe ubranie lekarskie (np. fartuch) zaliczymy do kosztów firmy. Nie możemy jednak zrobić tego samego z zakupem np. garnituru i codziennego obuwia, ponieważ nie będziemy w stanie udowodnić, że nie używamy ich prywatnie.
 
6.     Wydatki na reklamę? Do kosztów!
Pieniądze wydane na usługi reklamowe, w tym np. zamieszczenia ogłoszenia w prasie, internecie lub książce branżowej nie przepadają – wystarczy zdobyć fakturę i… przekazać ją swojej księgowej.
 
7.     Składka członkowska i OC są nieodzownym elementem działalności lekarza
Trzeba pamiętać o tym, że tylko obowiązkowe składki stanowią koszty firmy, a do takich właśnie należy składka na rzecz Okręgowej Izby Lekarskiej oraz ubezpieczenie OC. Ich opłacenie jest konieczne do tego, by lekarz mógł wykonywać swoje czynności i osiągać tym samym przychody. Jeśli prowadzisz firmę i pracujesz na etacie – składkę zaliczasz zawsze do kosztów firmowych!
 
8.     A jeśli leczysz pacjentów np. w kilku miejscowościach i codzienne dojazdy są nieopłacalne?
Lekarz, który wykonuje swoje obowiązki w kilku miastach równolegle i wiąże się to z koniecznością przebywania w nich np. kilka dni w tygodniu, może zaliczyć do kosztów firmowych wydatki na wynajem. Warunek: jedyną przyczyną wynajęcia mieszkania jest konieczność przebywania w miejscowości w związku z wykonywanymi tam obowiązkami służbowymi. Lekarz musi także udowodnić, że osiągał w danym miejscu przychody – poprzez np. wystawienie faktury bądź inne wiążące umowy.
 
9.     Kasa fiskalna – obowiązkowa od 2015 roku
Dwa słowa, o których każdy lekarz musi pamiętać od stycznia 2015 roku – kasa fiskalna. Zmiany w przepisach wprowadziły obowiązek stosowania kasy fiskalnej u lekarzy, w tym dentystów. Niestety, nie mają już oni możliwości skorzystania ze zwolnienia obrotowego.
 
10.  Samochód, laptop, drukarka – możesz korzystać z prywatnego sprzętu
Samochód (przedsiębiorca może korzystać także z pojazdu użyczonego, nie musi być jego właścicielem), komputer, drukarka, itd. – ich zakup każdy lekarz bez problemu zaliczy do kosztów. Można także pokusić się o wprowadzenie do firmy prywatnego sprzętu, przy pomocy oświadczenia – określamy jego wartość na podstawie dowodu zakupu lub wyceniamy (nie trzeba korzystać z pomocy specjalisty). Zdobądź więcej informacji o sposobach na samochód w firmie.
 
11.  Edukacja, szkolenia, konferencje medyczne
Bogaty pakiet oferty edukacyjnej kusi – lekarz może zaliczyć wydatki na poszerzanie swojej wiedzy i doskonalenie umiejętności do kosztów uzyskania przychodu. Musi, oczywiście, udowodnić, że są one związane z prowadzoną działalnością i nie mają w żaden sposób charakteru prywatnego. Na nic się zda kurs języka hebrajskiego, jeśli naszymi pacjentami będą np. tylko i wyłącznie polskojęzyczne dzieci. Sprawdź, jak urzędy patrzą na wydatki na edukację.

Jesteś ciekaw, co jeszcze można potraktować jako koszty firmy – zachęcamy do obejrzenia jednego z odcinków inFakt TV – o kosztach w branży medycznej.

Jeśli nie masz jeszcze założonej działalności i jesteś zainteresowany jak to wygląda możesz otworzyć firmę bez wychodzenia z domu.

 

 www.infakt.pl


X
Nasz newsletter to cotygodniowa porcja inspiracji i rozwiązań dla Twojego gabinetu/przychodni. Zostaw nam swój adres e-mail, a my przekażemy Ci niezbędne i ciekawe informacje dla Twojego biznesu
podaj adres email:

© 2015 MedSukces

O nas   Kontakt