logo
HOME ZARZĄDZANIE & MARKETING PRAWO & FINANSE BLIŻEJ PACJENTA PIERWSZE KROKI KALENDARIUM LIFESTYLE TECHNOLOGIE

DOKUMENTY

OGŁOSZENIA

WSPÓŁPRACA

KONTAKT

Jak sobie poradzić z pomyłkami na paragonach fiskalnych?

Pomyłki związane z obsługą kasy fiskalnej mogą zdarzyć się wszędzie – także w placówkach medycznych. Jednak żadne urządzenie fiskalne nie pozwala na wprowadzenie poprawek do zarejestrowanych transakcji. Nie trzeba się jednak obawiać, gdyż obowiązujące przepisy uwzględniają możliwość zajścia podobnych sytuacji. Jeżeli na potwierdzeniu zapłaty pojawią się takie błędy, jak nieodpowiednia należność albo nieprawidłowa liczba towarów bądź usług – musi ono znaleźć się w ewidencji oczywistych pomyłek.

Zgodnie z treścią Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku przedsiębiorca prowadzący działalność z użyciem kasy fiskalnej ma obowiązek umieścić w adnotacji dotyczącej pomyłki następujące informacje: wartość sprzedaży brutto i podatku należnego nieprawidłowo zarejestrowanej sprzedaży, a także krótki opis przyczyn i okoliczności wystąpienia pomyłki. Dodatkowo do wpisu musi być dołączony oryginał paragonu z oczywistym błędem.

Należy również pamiętać o tym, że wprowadzona poprawka nie zwalnia operatora kasy rejestrującej z konieczności wystawienia prawidłowego paragonu. Jak mówi ustawa o podatku VAT – każda sprzedaż na rzecz klienta indywidualnego, przy użyciu urządzenia fiskalnego, musi być poświadczona wydaniem poprawnego potwierdzenia zapłaty.

Podobnie jak w przypadku zwrotów i reklamacji, w obowiązujących przepisach nie jest dokładnie powiedziane, w jakiej formie ma być prowadzona ewidencja oczywistych pomyłek. Tu również dobrym rozwiązaniem może okazać się oddzielny zeszyt, segregator lub osobna teczka. W Rozporządzeniu nie ma również wzmianki o stworzeniu odrębnej dokumentacji dla każdej z kas rejestrujących. Niemniej, by zachować porządek, warto to uczynić, dołączając także informacje o firmie i urządzeniu.

Marcin Ciechowicz, Kierownik Serwisu w Polskim Centrum Kas Fiskalnych

X
Nasz newsletter to cotygodniowa porcja inspiracji i rozwiązań dla Twojego gabinetu/przychodni. Zostaw nam swój adres e-mail, a my przekażemy Ci niezbędne i ciekawe informacje dla Twojego biznesu
podaj adres email:

© 2015 MedSukces

O nas   Kontakt