logo
HOME ZARZĄDZANIE & MARKETING PRAWO & FINANSE BLIŻEJ PACJENTA PIERWSZE KROKI KALENDARIUM LIFESTYLE TECHNOLOGIE

DOKUMENTY

OGŁOSZENIA

WSPÓŁPRACA

KONTAKT

DIALOG MOTYWUJĄCY – SKUTECZNE NARZĘDZIE TERAPEUTYCZNE W PRAKTYCE LEKARSKIEJ

DIALOG MOTYWUJĄCY – SKUTECZNE NARZĘDZIE TERAPEUTYCZNE W PRAKTYCE LEKARSKIEJ

Współczesna opieka zdrowotna koncentruje się przede wszystkim na pomocy pacjentowi  w leczeniu określonych chorób, które bardzo często uzależnione są od konkretnych zachowań,  trybu życia pacjenta,  czy systematyczności w przyjmowaniu leków. Bardzo często jednak pacjent, pomimo starań lekarza i jego wszechstronnej wiedzy, nie stosuje się do jego zaleceń. Bojkotuje, w mniej lub bardziej świadomy sposób, zachowania prozdrowotne, które mają służyć poprawie zdrowia i ogólnej kondycji organizmu. Przyczyn może być wiele, ale żeby być pewnym dlaczego pacjent postępuje        w tak nieodpowiedzialny (zdaniem wielu specjalistów) sposób, należałoby przyjrzeć się tym zachowaniom z perspektywy pacjenta.  

Często  lekarze nie mają czasu na bliższy kontakt z pacjentem, na chwilę rozmowy, czy wysłuchanie jego wątpliwości na temat obranej drogi leczenia. Okazuje się jednak, że odpowiedni sposób rozmowy z pacjentem w znacznym stopniu wpływa na jego motywację do podjęcia działań prozdrowotnych, co w konsekwencji przyspiesza cały proces leczenia. Badania dowodzą, iż pacjent, który jest aktywny podczas wizyty, zastanawia się  „na głos” dlaczego powinien zmienić swoje zachowanie na prozdrowotne i w  jaki sposób mógłby tego dokonać, ma o wiele większe szanse na wdrożenie zaproponowanych rozwiązań.

Niezwykle pomocną formą prowadzenia rozmowy, której specyfika pozwala na empatyczne podejście do pacjenta, a co za tym idzie, bardziej konstruktywną formę całego spotkania, jest Dialog Motywujący (Motivational Interviewing). Empatyczna forma rozmowy w duchu Dialogu Motywującego (DM) pozwala włączyć pacjenta w proces leczenia, a lekarzowi przekazywać informacje na temat choroby, czy przebiegu leczenia w taki sposób, aby pacjent przyswoił je, zapamiętał i wdrażał w całym procesie leczenia.

Chcąc jak najlepiej pomagać pacjentom  i jednocześnie chronić swoje granice, warto zapoznać się z narzędziem terapeutycznym jakim jest Dialog Motywujący.Ta specyficzna forma prowadzenia rozmowy pozwala  wydobyć, rozwinąć  i utrwalić u pacjenta jego własną motywację do pozytywnej zmiany. Daje lekarzowi  możliwość zaangażowania pacjenta w proces leczenia oraz wydobycia z niego potencjału, którym już dysponuje. Bardzo często pomijana i niedoceniana wiedza  pacjenta na temat  procesu dochodzenia do zdrowia, może okazać się przysłowiową kropką nad „i”, która sprawi, że pacjentowi „zacznie się chcieć”.

Stosowanie Dialogu Motywującego w  praktyce lekarskiej pozwala na większą współpracę z pacjentem. Aktywne zaangażowanie obydwu stron zmniejsza prawdopodobieństwo wycofania się pacjenta z procesu leczenia. U specjalisty natomiast, poza oczywistą konsekwencją,  jaką jest zwiększona liczba wyleczonych pacjentów, znacznie  zmniejsza się  prawdopodobieństwo wypalenia zawodowego.

Skuteczność Dialogu Motywującego w opiece zdrowotnej została potwierdzona licznymi badaniami. Dowodzą one, że nawet  krótkie rozmowy w duchu Dialogu Motywującego mogą istotnie poprawić współpracę z pacjentem oraz zmotywować go do różnego rodzaju zachowań prozdrowotnych. Obecnie wielu lekarzy na świecie korzysta na co dzień z potencjału tkwiącego w tej pełnej szacunku dla drugiego człowieka metodzie komunikacji z pacjentem.

Agata Groszek, Magda Dolska-Topór


X
Nasz newsletter to cotygodniowa porcja inspiracji i rozwiązań dla Twojego gabinetu/przychodni. Zostaw nam swój adres e-mail, a my przekażemy Ci niezbędne i ciekawe informacje dla Twojego biznesu
podaj adres email:

© 2015 MedSukces

O nas   Kontakt