logo
HOME ZARZĄDZANIE & MARKETING PRAWO & FINANSE BLIŻEJ PACJENTA PIERWSZE KROKI KALENDARIUM LIFESTYLE TECHNOLOGIE

DOKUMENTY

OGŁOSZENIA

WSPÓŁPRACA

KONTAKT

BEZDECH SENNY. BADANIE DIAGNOSTYCZNE W DOMU.

BEZDECH SENNY. BADANIE DIAGNOSTYCZNE W DOMU.

Na temat bezdechu sennego jest ostatnio coraz więcej informacji. Jeszcze do niedawna w świadomości publicznej pojęcie to funkcjonowało bardzo niszowo. Dziś mówi się o tym coraz głośniej, a pacjenci są coraz bardziej świadomi istnienia i potrzeby diagnozowania tej choroby. Obturacyjny bezdech senny to choroba spowodowana powtarzającymi się wielokrotnie w czasie snu epizodami zatrzymania oddychania (bezdechów) lub jego znacznego spłycenia (hipowentylacji). Bezdechy powtarzają się od kilkunastu do kilkudziesięciu razy w ciągu każdej godziny snu, powodując liczne szkodliwe następstwa, m.in. zmęczenie, problemy z koncentracją i nadciśnienie tętnicze. Przyczyną choroby jest zamykanie się światła dróg oddechowych na poziomie gardła, co zatrzymuje przepływ powietrza, powodując przejściowe niedotlenienie.

Bezdech senny, to poważne zaburzenie zdrowia, dotykające częściej mężczyzn niż  kobiety. Polega na powtarzającym się ograniczeniu przepływu powietrza podczas snu, wskutek opadania zwiotczałej tkanki odcinka dróg oddechowych w gardle, co z kolei powoduje głośne chrapanie, chwilowe wybudzenia, niedotlenienie i podwyższone ciśnienie krwi.  Konsekwencją tych anomalii jest niedotlenienie organizmu. Osoba z bezdechem każdej nocy ma spłycony oddech bądź całkowicie przestaje oddychać w wyniku obturacji górnych dróg oddechowych lub braku aktywności napędu oddechowego, wysycenie tlenem krwi tętniczej spada wówczas do wartości nawet poniżej 50%, a serce naprzemiennie zmienia swój rytm.  

Choroba rozwija się powoli przez wiele lat i nawet możemy nie zdawać sobie z tego sprawy. Często pacjenci szukają pomocy lekarskiej dopiero po kilku, a nawet kilkunastu latach trwania choroby, kiedy objawy choroby są już bardzo nasilone a powikłania rozległe co powoduje niekiedy nieodwracalne spustoszenia w organizmie. Może również doprowadzić także do nagłego i przedwczesnego zgonu w wyniku zawału serca, udaru mózgu czy zaburzeń rytmu serca oraz wypadków spowodowanych zaśnięciem podczas wykonywania codziennych czynności.

Wykrycie choroby we wczesnym stadium pozwala na przywrócenie prawidłowej drożności górnych dróg oddechowych, a w szczególności fizjologicznej drogi poprzez przewody nosowe i niedopuszczenie do rozwoju zaburzeń ogólnoustrojowych. Ważne jest zachowanie czujności związanej z pierwszymi objawami: chrapanie (świadczące o istnieniu patologii powodującej zaburzenie swobodnego przepływu powietrza), poranne zmęczenie, bóle głowy, nadmierna senność w czasie dnia. Aby przerwa w oddychaniu w czasie snu została uznana za epizod bezdechu, musi trwać dłużej niż 10 sekund. Warto pamiętać, że bezdechy w czasie snu występują u większości zdrowych osób (najczęściej zdarzają się kilku–kilkunastosekundowe bezdechy w czasie zasypiania). Rozpoznanie choroby i ocena stopnia jej ciężkości wymaga określenia liczby bezdechów i epizodów hipowentylacji na godzinę snu, czyli tak zwanej AHI (apnoea-hipopnea index) albo RDI (respiratory disturbance index). Ten drugi wskaźnik obejmuje również liczbę nieuświadamianych przez chorego przebudzeń w nocy spowodowanych chorobą.

Polisomnografia jest najdokładniejszym badaniem pozwalającym na rozpoznanie zaburzeń oddychania podczas snu.

Wykonuje się ją w szpitalu lub w laboratorium badań snu; wymaga jednodniowej hospitalizacji. Badany musi spać całą noc podłączony do aparatury. Czujniki rejestrują między innymi fale mózgowe (elektroencefalogram, czyli EEG), ruchy gałek ocznych (elektrookulogram) oraz napięcie mięśni. Parametry te pozwalają na obiektywne stwierdzenie, czy badany śpi i w której fazie snu się znajduje, a także na wykrycie typowych dla zespołu bezdechu sennego tzw. mikroprzebudzeń, czyli trwających od kilku do kilkunastu sekund przebudzeń, z których chory nie zdaje sobie sprawy. Ponadto czujniki rejestrują ruchy oddechowe klatki piersiowej i brzucha, przepływ powietrza przez usta i nos, występowanie oraz nasilenie chrapania, a także utlenowanie krwi (na podstawie oceny odsetka hemoglobiny związanej z tlenem) i EKG. Niedogodności związane z badaniem wynikają z tego, że badany musi spać podłączony do licznych czujników. Aparat jest zaprojektowany tak, by czujniki jak najmniej przeszkadzały choremu, ale np. wyjście do toalety w nocy wiąże się z koniecznością odłączenia aparatury. Wynik badania jest analizowany przez komputer i oceniany przez lekarza; zwykle jest dostępny po kilku godzinach od zakończenia badania. Ograniczeniem jest koszt i stosunkowo mała dostępność badania.

Z tego powodu opracowano prostsze badanie, tzw. poligrafię. Badanie obejmuje monitorowanie parametrów opisanych powyżej z wyłączeniem czynności mózgu (EEG) i wystarcza do ustalenia rozpoznania i rozpoczęcia leczenia. W przeciwieństwie do polisomnografii można je wykonać w domu chorego.

ZRÓB BADANIE W SWOIM DOMU

Najprostszym i najwygodniejszym sposobem sprawdzenia czy  cierpisz na Zaburzenie Oddychania Podczas Snu jest wykonanie badania poligraficznego w domu podczas snu. Są już dostępne takie badania, a aparaty którymi się je wykonuje pozwalają na całonocną rejestrację takich parametrów:

  • saturacji krwi,
  • tętna,
  • fal tętna,
  • EKG,
  • przepływu powietrza przez usta i nos (3 kanały),
  • ruchu klatki piersiowej,
  • ruchu przepony,
  • położenie ciała,
  • dźwięków chrapania.

Po założeniu czujników i włączeniu aparatu, dane są zapisywane co sekundę do pamięci. Cechą szczególną tego aparatu jest rejestracja tzw. „fali tętna” czyli wykresu pracy serca pompującego krew do tętnic.

Ważne dla KIEROWCÓW

Od stycznia 2016 r. Polska wdraża dyrektywę unijną nakazującą badania kierowców również pod kątem bezdechu. Niemiecka organizacja ADAC od lat analizuje stan zdrowia kierowców, którzy spowodowali wypadki drogowe. Z jej badań wynika, że ponad 40 proc. z nich cierpi na bezdech. Problemy z oddychaniem w czasie snu zwiększają ryzyko wypadku siedmiokrotnie.

Autor: Konrad Maj, Medicanet sp. z o.o. www.bezdechsennybadania.pl


X
Nasz newsletter to cotygodniowa porcja inspiracji i rozwiązań dla Twojego gabinetu/przychodni. Zostaw nam swój adres e-mail, a my przekażemy Ci niezbędne i ciekawe informacje dla Twojego biznesu
podaj adres email:

© 2015 MedSukces

O nas   Kontakt